କୋଟି କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାର୍ମହାଉସ୍ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି ନାନା ପାଟେକର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ନାନା ପାଟେକରଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଛୁଇଁଲାଣି। ଜାନୁଆରୀ ୧୯୫୧ ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାୟଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ମୁରୁଦ-ଜାନଜିରାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ୧୯୭୮ମସିହାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ” ଗମନ୍ ” ରେ ଡ଼େବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ନାନା ପ୍ରାୟ ୪ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ରହିଆସୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ସୁପରହିଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିଥିଲେ। ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୭୫କୋଟି) ଅଟେ। ଏଥିରେ ଥିବା ଫାର୍ମହାଉସ୍, କାର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସବୁକିଛି ସତ୍ତ୍ଵେ ନାନା ପାଟେକର ଅତି ସରଳ ଢଙ୍ଗରେ ବାସ କରନ୍ତି।

ନାନା ପାଟେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜ ସଉକ ରେ ଫିଲ୍ମକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ତାଙ୍କୁ ଅଭିନେତା କରିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତି ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସେ ଆପ୍ଲାଏଡ ଆର୍ଟ ରେ ଗ୍ରାଯୁଏସନ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପୁଣେ ନିକଟ ଖଡକୱାସଲା ଠାରେ ନାନା ପାଟେକରଙ୍କର ଏକ ୨୫ଏକର ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଫାର୍ମହାଉସ୍ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ନାନାଙ୍କୁ ସହରର ଯାତାୟାତରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡେ, ସେ ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଂଗୀତ ସିୱାନଙ୍କ ୨୦୦୮ ମସିହାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏକ: ପାୱାର ଅଫ୍ ୱାନ ମଧ୍ୟ ନାନାଙ୍କର ସେହି ଫାର୍ମହାଉସରେ ସୁଟିଂ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏପରିକି ନାନା ଏହି ଫାର୍ମହାଉସ୍ ଚାରିପାଖରେ ଧାନ, ଗହମ ଏବଂ ଚଣା ଚାଷ କରନ୍ତି। ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ଏହି ଫାର୍ମହାଉସରେ ୭ଟି କୋଠରୀ ବ୍ୟତୀତ ଏକ ବଡ଼ ହଲ୍ ଅଛି। ଏଥିରେ ନାନାଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଅନୁଯାୟୀ, ସରଳ କାଠ ଆସବାବପତ୍ର ଏବଂ ଟେରାକୋଟା ଚଟାଣ ଅଛି। ନାନାର ଏହି ଫାର୍ମହାଉସର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି।

ନାନା ଘରର ମୌଳିକ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଠରୀକୁ ସଜାଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରର ଚାରିପାଖରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି। ଘରକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଅଳଙ୍କାରିକ ଉଦ୍ଭିଦମାନ ରୋପଣ କରାଯାଇଛି।

ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ପାଖରେ ମୁମ୍ବାଇର ଆନ୍ଧେରିରେ ଏକ ଫ୍ଲାଟ ରହିଛି। ନାନାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ୭୫୦ ବର୍ଗଫୁଟର ୧ BHK ଫ୍ଲାଟରେ ରୁହନ୍ତି। ସେ ୯୦ ଦଶକରେ ଏହି ଫ୍ଲାଟକୁ ମାତ୍ର ୧.୧୦ ଲକ୍ଷରେ କିଣିଥିଲେ। ତେବେ ଆଜିକା ଦିନରେ ଏହି ଫ୍ଲାଟର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭କୋଟି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନାନା ପାଟେକରଙ୍କର ୮୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଅଡି Q7 କାର ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିଶିଷ୍ଟ ମହିନ୍ଦ୍ରା ସ୍କର୍ପିଓ ଏବଂ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟର ରୟାଲ ଏନ୍ଫିଲ୍ଡ କ୍ଲାସିକ୍ ୫୦୦ ଅଛି।

ନାନା ଜଣେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍କେଚ୍ କଳାକାର ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ନାନା ପାଟେକର ରାସ୍ତାରେ ଜେବ୍ରା କ୍ରସିଂ ରଙ୍ଗ କରୁଥିଲେ।

ନାନା ପାଟେକର ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମେ ମରଥୱାଡା ଏବଂ ଲାତୁରର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ସେ ନିଜେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପାଖାପାଖି ୧୦୦ କୃଷକ ପରିବାରକୁ ନାନା ପାଟେକର ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚେକ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ସେ କୃଷକମାନଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଏନଜିଓ ମଧ୍ୟ ଚଲାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *