ଲୋକଙ୍କୁ ମୂର୍ଖ ବନାଇ ଭିନ୍ନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଭିକ୍ଷା ମାଗି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକାଣି

ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ ପଙ୍ଗୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖୁ, ସେତେବେଳେ ଆମ ହୃଦୟ କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ | ଆମ ମନରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟା ଭାବ ଆସେ। ଏହି ଦୟା ହେତୁ ଆମେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଉ | ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁ ଯେ କେହି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ। ଯେପରି ସେ ତାଙ୍କର ଦୁଇଥର ଦୈନିକ ରୁଟି ପାସ କରୁଛନ୍ତି | ତଥାପି କିଛି ଲୋକ ଭୁଲ ଭାବରେ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି |

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧ କୋଟି ୪୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ଭିକ ମାଗିବା କାମ କରନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ୫ ଟି ଘର ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହି ମହିଳା ଏକ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସି ଭିକ୍ଷା ମାଗିଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କ ପାଦରେ ଚାଲୁଥିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବାର ବାହାନା କରନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ହେଉଛି ମିଶରର ସମଗ୍ର ବିଷୟ | ଏଠାରେ, ନାଫିସା ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୋଲିସ ସମୁଦାୟ ତିନି ଲକ୍ଷ ଇଜିପ୍ଟ ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ୪୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ ମହିଳାଙ୍କ ଆୟ ଉତ୍ସ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା ​​ସେତେବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ୫୭ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳା ଏତେ ପରିମାଣର ଭିକ ମାଗିଥିଲେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗ ନାହିଁ। ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ସେ ପାଦରେ ଚାଲି ପାରିବେ | ସେ କେବଳ ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଥିଲେ। ପୋଲିସ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି। ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରେ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଜଣେ ଭିକାରୀଙ୍କୁ ଏତେ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ମିଳିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଭିକ ମାଗି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ମୁମ୍ବାଇ ସହରରେ ଅନେକ ଭିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣ ବେତନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାହାକୁ ଦାନ ଦିଅନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ସେ ପ୍ରକୃତରେ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ସେ ଏହାକୁ କେବଳ ଏକ ବ୍ୟବସାୟରେ ରଖିଛନ୍ତି କି ?

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *