ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ‘Periods’!ପ୍ରତିମାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରାତିରେ ପୁରୁଷଙ୍କ Bodyରେ ହୋଇଥାଏ ଏମିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଟ୍ୟୁନିସିଆ(Tunisia) ଏବଂ କତର(Qatar)ର ବୈଜ୍ଞାନିକ(Scientists) ନୂଆ ପରିକ୍ଷଣରୁ କହିଛନ୍ତି କି ପୂରା ଚାନ୍ଦ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷ-ତି-କା-ରକ ଅଟେ। ଏହି ନୂଆ ରିସର୍ଚ୍ଚ(Research)ରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି କି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରାତିରେ ପୁରୁଷମାନେ ଅନ୍ୟ ରାତି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଷ୍ଟ୍ରେସ(Stress)ରେ ରହିଥାନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଷ୍ଟ୍ରେସ ହର୍ମୋନର ଗତି ବହୁତ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଥାଏ।

ପୂର୍ଣିମା ଚାନ୍ଦ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ। ପୂରା ଚାନ୍ଦର ଉଲ୍ଲେଖ ଅନେକ ରୋମାଣ୍ଟିକ ଗୀତରେ କରା ଯାଇଥାଏ। ଅନେକ ଏଭରଗ୍ରୀନ ଗୀତ ଏହି ଚାନ୍ଦର ଆଖପାଖରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରା ଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୋଇଥିବା ଗୋଟିଏ ନୂଆ ପରିକ୍ଷଣରୁ ପୂରା ଚାନ୍ଦ ସହିତ ଯୋଡା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରଭାବ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ଟ୍ୟୁନିସିଆ ଏବଂ କତରର ବୈଜ୍ଞାନିକ। ସେ ନିଜ ଷ୍ଟଡିରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ପୂରା ଚାନ୍ଦ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ଷ-ତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଚାନ୍ଦ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରୋନ(Testosterone) ଏବଂ କୋର୍ଟିସୋଲ(Cortisol)ର ସ୍ତର ବହୁତ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅଧିକ ଷ୍ଟ୍ରେସ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ।

ମହିଳାଙ୍କ ପିରିୟଡର ପ୍ରଭାବ

ପୂର୍ଣିମା ରାତିରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ହର୍ମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଏହି ରାତିରେ ନିଦ ଆସି ନଥାଏ। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଷ୍ଟ୍ରେସ ବଢାଉଥିବା ହର୍ମୋନର ଗତି ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ସେ-କ୍ସ ହର୍ମୋନ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରୋନ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରେସ ହର୍ମୋନ କୋର୍ଟିସୋଲରେ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ।

ସମୁଦ୍ର ଜୁଆର ପରି ଆସିଥାଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣିମାର ଚାନ୍ଦକୁ ସମୁଦ୍ରର ଲହରୀ ସହିତ ଯୋଡା ଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି କି ପୂରା ଚାନ୍ଦରୁ ହେଉଥିବା ଗ୍ରେବିଟେଶନଲ ଫୋର୍ସ(Gravitational Force) ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀର ଏବଂ ମୁଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରା ଯାଇଥିଲା ଟ୍ୟୁନିସିଆ ଏବଂ କତରର ରିସର୍ଚ୍ଚର ସେଣ୍ଟରରେ। ଏହାଦ୍ଵାରା ପୁରୁଷଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରକ୍ତର ଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥାଏ। ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚର ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ଇସମାଇଲ ଡେରଗା କହିଛନ୍ତି କି ଷ୍ଟଡିର ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀରର ରକ୍ତକୁ ପୂର୍ଣିମା ଏବଂ ଅନ୍ୟଦିନ ମାନଙ୍କରେ ନେଇ ତୁଳନା କରା ଯାଇଥିଲା।

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏହି ପରିଣାମ

ପୂର୍ଣିମା ରାତିରେ ନିଆ ଯାଇଥିବା ରକ୍ତର ନମୁନା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦିନର ନମୁନାରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଥିଲା। ଜଣା ଯାଉଛି କି ପୁରୁଷଙ୍କ ରକ୍ତରେ ପୂର୍ଣିମା ରାତିରେ ଶରୀରରେ ସ୍ଲିପ ହର୍ମୋନ ମେଲାଟୋନିନ(Melatonin) ଏବଂ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରୋନ କମ ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କି ଷ୍ଟ୍ରେସ ହର୍ମୋନ କୋର୍ଟିସୋଲର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *