ନାକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କାଟିବାକୁ ପଡିଲା ଉଭୟ ଗୋଡ

ସୁନ୍ଦର ଚେହେରା ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ଝିଅ ନାକର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲା। ତୁର୍କୀର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ କ୍ଲିନିକରୁ ନାସାଲ୍ ସର୍ଜରୀ କରାଯିବା ପରେ ସେ ଆଣ୍ଠୁ ତଳେ ଦୁଇ ଗୋଡ କାଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ନାକକୁ ଛୋଟ କରିବା ପାଇଁ ୨୫ ବର୍ଷିୟ ସେଭିଙ୍କ ସେକଲିକ ଇସ୍ତାନବୁଲର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ‘ନାକ ହ୍ରାସ ସର୍ଜରୀ’ କରିଥିଲେ। ସେଭିଙ୍କଙ୍କର କ କୌଣସି ଧାରଣା ନଥିଲା ଯେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଦିନେ ତାଙ୍କୁ ଗୋଡ ହରାଇବ।

ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଜ୍ୱର :

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨ମଇ, ୨୦୧୪ରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଅପରେସନ୍ ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିଲା, ତା’ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇଲେ। ଘରକୁ ଯିବା ପରେ ସେଭିଂକ୍ ଙ୍କ ଜ୍ୱର ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା। କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହି କଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା କି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଭଲ ଥିଲା। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଦିନକୁ ଦିନ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି:

ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଭୟଭୀତ ହେବାର କିଛି ନାହିଁ। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ। ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆଶ୍ୱାସନା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଗୋଡର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଇଥିଲା :

ସେଭିଙ୍କଙ୍କ ଭାଇ, ଯାହାର ନାମ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଖାଇବା ପିଇବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଗୋଡ କଳା ପଡିଯାଇଥିଲା। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ଗୋଡ: ​​ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଜୁନ୍ ୯ରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ରକ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ସମସ୍ୟା ସହ ସେଭିଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗୋଡ଼ କାଟିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ଶେଷରେ, ସେଭିଙ୍କଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁ ତଳକୁ ଗୋଡ କାଟିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ:

ଏହି ମାମଲାରେ ସେଭିଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା (୧୭୭,୩୯୯ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଡଲାର) କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଦୋଷ ନୁହେଁ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ:

ଡାକ୍ତରଖାନା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ଲଡ଼ ପଏଜନ୍ ସର୍ଜରୀ ହେବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚିକେନ୍ ଖାଇବା ଏହାର ଫଳାଫଳ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋର୍ଟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *