ସମୁଦ୍ରରେ ପରିଭ୍ରମଣ କରୁଥିଲେ Tourist, ହଠାତ ପାଣିରୁ ବାହାରି ବୋଟକୁ ଆସିଗଲା ଏକୁଟିଆ Penguin, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ… – ଦେଖନ୍ତୁ Video

ପେଙ୍ଗୁଇନ ପାଖାପାଖି ୧୦ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡଙ୍ଗା ଉପରେ ହିଁ ବସିଥିଲା ଏବଂ ସେ ନିଜ ପରକୁ ହଲାଇ ପାଣି ହଟେଇଥିଲା। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାର କଂପାନୀର ଆନନ୍ଦ ନେଇଥିଲେ, ହେଲେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ହିଁ ଏବଂ ତାର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ କ୍ଲିକ କରିଥିଲେ।

ଗୋଟିଏ ଧ୍ରୁବୀୟ ଗାଇଡ ଅଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ରସ ସାଗର (Antarctica’s Ross Sea)ରେ ଗୋଟିଏ ଯାତ୍ରାର ନେତୃତ୍ବ କରୁଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ ଏକୁଟିଆ ଚିନଷ୍ଟ୍ରୈପ ପେଙ୍ଗୁଇନ (chinstrap penguin) ଜାହାଜକୁ ଡେ-ଇଁ ଆସି ଯାଇଥିଲା। ଗାଇଡ ଡଙ୍ଗାର ଇଞ୍ଜିନକୁ ବ-ନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ ଯାହାଦ୍ଵାରା ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ(penguin)ସହଜରେ ବୋର୍ଡ ଉପରକୁ ଆସି ପାରିବ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟର ଆନନ୍ଦ ନେଇପାରିବ। ପେଙ୍ଗୁଇନ ଡଙ୍ଗା ଉପରକୁ ଚଢ଼ି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ବସି ଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଛୁଇଁବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ,ତ ତାକୁ ଦୂରକୁ ଯିବାପାଇଁ ଛୋଟ ଡି-ଆଁ-ଟିଏ ମା-ରି-ବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାର ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି।

ପୋ-ଲ-ର ଗାଇଡ ଜନ ବୋଜିନୋବ ଡେଲୀ ମେଲକୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲି। ମୁଁ ପେଙ୍ଗୁଇନ କଲୋନିୟ ଆଖପାଖରେ ଡଙ୍ଗାରେ ବହୁତ ସମୟ ବିତାଇ ଥିଲି ଏବଂ ଏମିତି ପ୍ରଥମ ଥର ହୋଇଛି।”

ପେଙ୍ଗୁଇନ ପାଖାପାଖି ୧୦ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡଙ୍ଗା ଉପରେ ରହିଥିଲା ଏବଂ ସେ ନିଜ ପରକୁ ହଲାଇ ପାଣି ହଟେଇଥିଲା। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ତାର କଂପାନୀର ଆନନ୍ଦ ନେଇଥିଲେ, ହେଲେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ହିଁ ଏବଂ ତାର ଫଟୋ ମଧ୍ୟ କ୍ଲିକ କରିଥିଲେ। ଭାଇରାଲ ହଗ(ViralHog) ଦ୍ଵାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଭିଡିଓ ଅନୁସାରେ, ପେଙ୍ଗୁଇନ ସମ୍ଭବତଃ ପାଣିରେ ଓର୍କା କିମ୍ବା ଚିତାବାଘ ସୀଲ ପରି ଶି-କା-ରୀ-ମା-ନଙ୍କ ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ।

ନ୍ୟୁଜଲାଣ୍ଡ ବେଲିଙ୍ଗଟନର ୩୦ବର୍ଷୀୟ ଗାଇଡ ବୋଜିନୋବ କହିଛନ୍ତି, କି ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି କି ପେଙ୍ଗୁଇନ “ଏକୁଟିଆ” ହେବା କାରଣରୁ ଏତେ ସରଳ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା କାରଣ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୈାଣସି ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀକୁ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଜନ ଛଅ ବର୍ଷରୁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଏବଂ ଆର୍କଟିକର ଧ୍ରୁବୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି, ନିଜ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଗରମ ମାସ ସମୟରେ ଜଣେ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କ ରୂପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

ଭିଡିଓ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଜନ ଧ୍ରୁବୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ ମାସର ଯାତ୍ରାରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଅପଲୋଡ଼ କରା ଯାଇଥିଲା। ଭିଡିଓ ଉପରେ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି।

ଜଣେ YouTube ୟୁଜର କହିଛନ୍ତି, “କେତେ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଛି!”

ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ବାଲାଜୀ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଜାଣିନାହିଁ କି ତୁମେ କଣ ଅଟ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମୋର କ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ!”

ଚିନଷ୍ଟ୍ରୈପ ପେଙ୍ଗୁଇନକୁ ତା ଥୋଡିର ଚାରିଆଡ଼େ କଳା ପଟ୍ଟୀ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ନାମ ମିଳିଥିଲା। ସେମାନେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ସବୁଠାରୁ କମ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ପେଙ୍ଗୁଇନ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏମାନେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଜନନ ଉପନିବେଶ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏକାଠି ହୋଇଥାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *