ଭିଡରେ ହାତୀକୁ ଦୌଡାଇଲେ, ଲୋକମାନେ ପଚାରିଲେ- କୁହନ୍ତୁ ପଶୁ କିଏ ?

ବର୍ତମାନ ତ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଆସୁଛି କି ଅସଲି ପଶୁ କିଏ ଅଟେ, ମନୁଷ୍ୟ କିମ୍ବା ପଶୁ। କେଉଁଠାରେ କିଏ ଚିତାବାଘକୁ ମାରି ଦେଉଛନ୍ତି, ତା ମାଂସ ଖାଇ ଯାଉଛନ୍ତି। କେଉଁଠାରେ ଗର୍ଭବତୀ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ବିସ୍ପୋଟକ ଦ୍ଵାରା ମା-ରି ଦିଆଯାଉଛି। ବର୍ତମାନ ଏମିତି ଆଉ ଗୋଟିଏ ଘ-ଟ-ଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଆମେ କେତେ ଗୁଣା ଅଧିକା କୋଳାହଳ ଶୁଣିବାକୁ ଦେଉଛେ। ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ସାରା ମଣିଷମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ପଛରେ ଚିତ୍କାର କରି ଦୌଡୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଛି।

ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଭିଡିଓ

ସୁଧା ରାମେନ ଜୋକି ବୃତ୍ତିରେ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ଅଟନ୍ତି। ସେ ଏହି ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ନିଃଶବ୍ଦ,ଏହା ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଅଟେ କି ଏଠାରେ ପଶୁ କିଏ ଅଟେ।’ ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖା ଯାଉଛି କି ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ଅତିକ୍ରମ କରୁଛି। ସେ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଲାଗିଛି। ପଛରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେମାନେ ଏହା ପଛରେ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ କି ଭିଡିଓ କେଉଁଠାର ଅଟେ।

ତାଙ୍କର ରାସ୍ତା ପାରି ହେବାର ହକ ରହିଛି

ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପରି ନୁହେଁ। ପଶୁମାନେ ନିଜ ସୀମା ଜାଣିଛନ୍ତି। ଏବଂ ଯେତେବେଳେ କଥା ହାତୀମାନଙ୍କର ଆସୁଛି ତ ସେମାନେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯାଇଥାନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ପିଢ଼ି ଅନେକ ବର୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ପାର ହେଉଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା ପରି ହେବାର ଅଧିକାର ଅଛି।

ଯାହାଫଳରେ ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେବେ

ସେ ଆଗକୁ ଲେଖିଥିଲେ କି ଏହି ପ୍ରକାରର ଭିଡିଓ ଏହି କାରଣରୁ ସେୟାର କରା ଯାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଲୋକମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ କେମିତି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଏହା ଜାଣି ପାରିବେ। ଲୋକମାନେ ଯେତେବେଳେ ସଚେତନ ହେବେ ତ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକଙ୍କୁ ସ-ଚେ-ତ-ନ କରିବେ।

କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଖ-ରା-ପ ଲାଗୁଛି

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ

ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ଆମେ ନିଜ ଛୁଆ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ଏହା ଶିଖାଇବା ଉଚିତ କି କେମିତି ପଶୁ ମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ଉଚିତ।

ମନୁଷ୍ୟ ଅଟ କି ନାହିଁ

ଖରାପ ମାନସିକତା ବାଲା ଲୋକ

ଏହି ଭିଡିଓରୁ ବାସ୍ତବରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେ-ତନ ହେବା ଉଚିତ। ଧରିତ୍ରୀ କେବଳ ଆମର ନୁହେଁ। ଜୀବଜନ୍ତୁମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତା ଦରକାର। କୋଳାହଳ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଦିଅନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର କଣ କହିବାର ଅଛି ଏହି ଭିଡିଓ ବିଷୟରେ। ଆପଣଙ୍କର ମତ ନିଶ୍ଚିତ ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *