ଗୋଟିଏ ଏମିତି ବିଚିତ୍ର ଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଛାଡ଼ପତ୍ର

ଏମିତିରେ ତ ସାରା ଦୁନିଆର ଦେଶରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଆଇନ ବହୁତ ସଂଖ୍ୟାରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ।ବିବାହିତ ଜୀବନର ରାସ୍ତା ଯଦି ବହୁତ ଅଧିକ ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଯାଏ, ତାହେଲେ ଲୋକମାନେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନେଇ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ରାସ୍ତାର ଖୋଜ କରିଥାନ୍ତି। ଛାଡ଼ପତ୍ର ନେବାପାଇଁ ପାଖାପାଖି ପ୍ରତି ଦେଶରେ ଆଇନ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର କୈାଣସି ନିତି ନିୟମ ହିଁ ମହଜୁଦ ନାହିଁ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ କହୁଛୁ ଫିଲିପାଇନସ କଥା।ଏହା ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ଏମିତି ଦେଶ ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର କୈାଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, ଫିଲିପାଇନସ କ୍ୟାଥୋଲିକ ଦେଶର ଗୋଟିଏ ସମୂହ ଅଂଶ ଅଟେ। କ୍ୟାଥୋଲିକ ଚର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଭାବ କାରଣରୁ ହିଁ ଏହି ଦେଶରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର କୈାଣସି ନିତି ନିୟମ ନାହିଁ। ବର୍ଷ ୨୦୧୫ରେ ଯେତେବେଳେ ପୋପ ଫ୍ରାନ୍ସିସ ଫିଲିପାଇନସ ଯାଇଥିଲେ, ତ ସେଠାର ଧର୍ମଗୁରୁ ମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ କି ଛାଡ଼ପତ୍ର ଚାହୁଁଥିବା କ୍ୟାଥୋଲିକ ଲୋକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ଫିଲିପାଇନସରେ ‘ତଲାକଶୁଦା କ୍ୟାଥୋଲିକ’ ହେବା ଅପମାନଜନକ ବୋଲି ମନା ଯାଇଥାଏ।

ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଇସାଇ ଧର୍ମଗୁରୁମାନେ ପୋପ ଫ୍ରନ୍ସିସର କଥାକୁ ଏକଦମ ଅଣଶୁଣା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ଗର୍ବ ଲାଗୁଛି କି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆରେ ଏକମାତ୍ର ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଗୋଟିଏ ଏମିତି ଦେଶ ଅଟେ, ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରକୁ ବୈଧ ବନେଇବା ବାଲା ବିଲ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବେନିନୋ ଏକ୍ବିନୋଙ୍କ ସମର୍ଥନ ବିନା ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ମୁସ୍କିଲ ଅଟେ।

ପାଖାପାଖି ଚାରି ଦଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫିଲିପାଇନସ ଉପରେ ସ୍ପେନର ଶାସନ ରହିଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ସେଠାର ଅଧିକାଂଶ ଜନତା ଇସାଇ ଧର୍ମ ସ୍ବୀକାର କରି ନେଇଥିଲେ। ସମାଜର କ୍ୟାଥୋଲିକ ଋଢିବାଦି ନିୟମ ନିଜ ସ୍ଥାନ ଦୃଢ଼ କରି ନେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷ୧୮୯୮ରେ ସ୍ପେନ-ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଶାସନ ହୋଇଥିଲା,ତ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରା ଯାଇଥିଲା। ବର୍ଷ ୧୯୧୭ରେ ଆଇନ ମୁତାବକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଁ ଅନୁମତି ତ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ସର୍ତ୍ତ ରହିଥିଲା। ଏହି ସର୍ତ୍ତ ରହିଥିଲା କି ଯଦି ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ବ୍ୟଭିଚାର କରୁଥିବାର ଦେଖାଯିବ, ତାହେଲେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନିଆଯାଇ ପାରେ।

ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ଵଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଫିଲିପାଇନସ ଉପରେ ଜାପାନ କବଜା କରି ନେଇଥିଲା,ତ ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ନିୟମ ଅଣା ଯାଇଥିଲା।କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ କିଛି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଚାଲିଥିଲା ଏବଂ ବର୍ଷ ୧୯୪୪ରେ ଆମେରିକାର ଯେତେବେଳେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ଶାସନ ହୋଇଥିଲା,ତ ପୁରୁଣା ଛାଡ଼ପତ୍ର ଆଇନ ହିଁ ଲାଗୁ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା।ବର୍ଷ୧୯୫୦ରେ ଯେତେବେଳେ ଫିଲିପାଇନସ ଆମେରିକାର କବଜାରୁ ଆଜାଦ ହୋଇଥିଲା,ତ ଏହାପରେ ଚର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଭାବରେ ଛାଡ଼ପତ୍ରର ଆଇନ ଫେରେଇ ନିଆ ଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଉପରେ ଯେଉଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗା ଯାଇଥିଲା, ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ହୋଇ ରହିଛି।

ଜଣା ଯାଉଛି କି ଫିଲିପାଇନସରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନ ନେବାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କେବଳ ଇସାଇଓରେ ରହିଛି। ଏଠାର ୬ ରୁ ୭ଶତକଡା ମୁସଲିମ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନ ମୁତାବକ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନେଇ ପାରିବେ। ମୁସଲିମ ସମୁଦାୟଙ୍କୁ ନିଜ ଧାର୍ମିକ ନିୟମଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏମିତି କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *