ମହିଳା ମାନଙ୍କର ନୁହେଁ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ରୋଗ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରେ ପିଡୀତ ଅଛନ୍ତି କି?

‘ୟୁରିନ ସହିତ ବ୍ଲଡ଼ ଆସିବା’

ଯଦି ଆପଣ UTIର ଚିକିତ୍ସା କରୁନାହାନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ କିଡନୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିବାର ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିପାରେ। ହେଲେ ବହୁତ ହିଁ କମ ଘଟଣାରେ ଏହା କିଡନୀ ସହିତ ଜଡିତ ରୋଗର ରୂପ ନେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଏମିତି ହୋଇ ମଧ୍ୟ ପାରେ। ଏହାଦ୍ଵାରା କିଡନୀ ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ।

‘ଲୁଚାନ୍ତୁ ନାହିଁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରନ୍ତୁ’

ଏହି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଡରିବା କିମ୍ବା ତାକୁ ଲୁଚାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ ଚିକିତ୍ସା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିଲେ ଏହି ଇଂଫେକ୍ଶନର ଦୁସ୍ପ୍ରଭାବ ରୋକିବା ପାଇଁ ସର୍ଜରୀର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ମହଜୁଦ ରହିଛି।

‘ଯୁବକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁଁ ଅଧିକ ବିପଦ’

ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ରୋଗ ବହୁତ ସାଧାରଣ ହୋଇ ଯାଇଛି।ମୁତ୍ରମାର୍ଗରେ UTI ସମସ୍ୟାର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କାରଣ ଯୌନ ସଞ୍ଚରିତ ରୋଗ ଅଟେ।କ୍ଲାମିଡିଆ ଏବଂ ଗୋନୋରିଆ ଏହାର ୨ଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ଯୁବକ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ।

ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ

ୟୁରିନରୀ ଟ୍ରୈକ୍ଟ ଇନ୍ଫେକ୍ଶନର ଲକ୍ଷଣ ଏହି ପରି ଭାବରେ ହୋଇପାରେ। ବାରମ୍ବାର ୟୁରିନ ଲାଗିବା। ପ୍ରତିଟି ସମୟରେ ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା ଦ୍ଵାରା ଏମିତି ସ୍ଥିତି ଅନୁଭବ ହେବା।ୟୁରିନ ପାସ ହେବା ପରେ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଜ୍ବଳନ ଅନୁଭବ ହେବା।ୟୁରିନରୁ ଅଜବପ୍ରକାରର ଗନ୍ଧ ଆସିବା, କିମ୍ବା ୟୁରିନରୁ ବ୍ଲଡ଼ ଆସିବା।ଏହାର ବାକି ଲକ୍ଷଣରେ ପେଟର ତଳ ଅଂଶ କିମ୍ବା ପୁଣି ହାତ କିମ୍ବା ପିଠିର ଉପର ଅଂଶରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରହିଥାଏ। ହେଲେ ଏହାର ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଏମିତି ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖା ଯାଇ ନଥାଏ ଯେତେବେଳେ କି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି UTIରେ ପିଡିତ ହୋଇ ପାରନ୍ତି।

ଡରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ

ୟୁରନ ରାସ୍ତାରେ ରକ୍ତ ଆସିବା ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ରୋଗ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ୟୁରିନରୀ ଟ୍ରୈକ୍ଟ ଇନ୍ଫେକ୍ଶନ ବୋଲି କୁହା ଯାଇଥାଏ।ଏହା ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମଟି ଅପର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଲୋୟର। ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରି ଭାଗରେ ଇଂଫେକ୍ଶନ ହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ଏହାକୁ ମୂତ୍ର ମାର୍ଗର ସମସ୍ୟାରେ ଗଣା ଯାଇଥାଏ। ସେଠାରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋୟର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ଏହା ପ୍ରୋଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ବ୍ଲୈଡରରେ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଡରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଉଚିତ ସମୟରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରି ଆପଣ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ। ବେମାର ହେବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ପରି ଭାବରେ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ସହିତ ରଖିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଥାଏ।

‘ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସରୁ ବଞ୍ଚି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ’

ଏହି ରୋଗର ଆମ ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ଆମେ ନିଜ ପ୍ରତିଦିନ ରୁଟିନ,ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ ଏବଂ ସଠିକ ଖାଦ୍ୟ-ପେୟ ମାଧ୍ୟମରେ UTI ନାମକ ଏହି ରୋଗରୁ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ବଞ୍ଚି ପାରିବା। ପୁଣି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ତାହେଲେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ମେଡିକାଲ ଚେକଅପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାଛଡା ଆପଣ ଏହି ରୋଗକୁ ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ରୋକି ପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିବା ସମୟରେ ସମୟ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ ତାହେଲେ ଆପଣ ସଞ୍ଚରିତ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ। ଏହାଦ୍ଵାରା UTIର ବିପଦ କମ ହୋଇଯିବ। ସେଠାରେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟର ସମସ୍ୟାରେ ପିଡିତ ଅଟନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ।

ଶାରୀରିକ ସରଂଞ୍ଚନା

ଆମ ଶରୀର ଭିତରେ ଅନେକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ରହିଛି। ଯାହା ନିଜ ନିଜର କାମ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ୟୁରିନ ଟ୍ରୈକ।ଯାହା ଆମ ଶରୀରରୁ ୟୁରିନକୁ ବାହାର କରିବାର କାମ କରିଥାଏ।ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ଭାଗ ସେମାନଙ୍କ କିଡନୀରେ ଥାଏ। ସେଠାରେ ପାଖାପାଖି ମୂତ୍ରାଶୟ ଏବଂ ଯୁରେଥରା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ କି ୟୁଟ୍ରଶର ଦୁଇଟି ଟ୍ୟୁବ ରହିଥାଏ ଯାହା ପରିସ୍ରାକୁ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀରୁ ନେଇ ବ୍ଲୈଡର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇ ଯାଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *