ଗରମ ପାଣିରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସ୍ନାନ କଲେ ହୋଇଥାଏ କ୍ଷତି, ଶୀତଦିନେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୧୦ ଟି ଭୁଲ

ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ବଦଳିବା ସହିତ ଶରୀରର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ। ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ଫ୍ଲୁ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଯତ୍ନବାନ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଶୀତଦିନେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ କେଉଁ ବଡ଼ ଭୁଲ କରନ୍ତି, ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ।

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବା :

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତରେ, ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ଏହା ଆମ ଶରୀର ଏବଂ ମନକୁ ଉଭୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଗରମ ପାଣି କିରାଟିନ ନାମକ ଚର୍ମ କୋଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ, ଯାହା ଚର୍ମରେ କୁଞ୍ଚନ, ଶୁଷ୍କତା ଏବଂ ଘା ’ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ।

ଅତ୍ୟଧିକ ପୋଷାକ:

ଶୀତଦିନେ ନିଜକୁ ଗରମ ରଖିବା ଏକ ଭଲ କଥା, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଅଧିକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପର ଶିକାର ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥଣ୍ଡା ହେଲେ ଧଳା ରକ୍ତ କଣିକା (ଡବ୍ଲୁବିସି) ଉତ୍ପାଦନ କରେ, ଯାହା ଆମକୁ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେଲେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଦ୍ୟ:

ଶୀତଦିନେ, ମଣିଷର ମାତ୍ରା ହଠାତ ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନକରି କିଛି ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଥଣ୍ଡା ତୁଳନାରେ ଶରୀରରେ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଆମେ ଗରମ ଚକୋଲେଟ କିମ୍ବା ଅତିରିକ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଇଥାଉ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭୋକ ଲାଗିଲେ ଫାଇବର ସହିତ ପନିପରିବା କିମ୍ବା ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

କଫି:

ଶୀତଦିନେ, ଚା ଏବଂ କଫି ସହିତ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବାର କଳ୍ପନା ଭଲ । କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ କଫି ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ଆପଣ ଦିନସାରା ୨ କିମ୍ବା ୩ କପରୁ ଅଧିକ କଫି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

କମ ପାଣି ପିଇବା:

ଶୀତଦିନେ ଲୋକମାନେ କମ୍ ଶୋଷିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଶୀତରେ ଶରୀରକୁ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ! ପରିସ୍ରା, ହଜମ ଏବଂ ଝାଳରେ ଶରୀରରୁ ଜଳ ବାହାରିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପାଣି ପିଇ ନ ଥିବାରୁ ଶରୀର ଡିହାଇଡ୍ରେଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ। ଏହା କିଡନୀ ଏବଂ ହଜମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାକୁ ବଢାଇ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କଣ କରିବା ଉଚିତ:

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତ ଏବଂ ପାଦକୁ ଗ୍ଲୋଭସ ଏବଂ ସକ୍ସ ଘୋଡାଇ ରଖିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ ।ଶୋଇବା ଗୁଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।

ଶୋଇବା ସମୟର ରୁଟିନ:

ଏହି ଋତୁରେ ଦିନଗୁଡ଼ିକ ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ରାତି ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ । ଏହିପରି ନିତ୍ୟକର୍ମ କେବଳ ସର୍କାଡିୟନ ଚକ୍ରକୁ ବିଚଳିତ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଶରୀରରେ ମେଟାଲୋନିନ୍ ହରମୋନ (ଶୋଇବା ହରମୋନ୍) ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ।ତେଣୁ ନିଜେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଭଲ ନିଦ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ବାହାରକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:

ଶୀତ ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏହା କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ। ଘରେ ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇ ରହିଲେ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ବ୍ୟାୟାମ:

ଶୀତରେ କମ ତାପମାତ୍ରା ହେତୁ ଲୋକମାନେ ସଂକୁଚିତ ହୋଇ ଶଯ୍ୟାରେ ବସନ୍ତି। ଶୂନ୍ୟ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମନ୍ଥର ହେବାକୁ ଲାଗେ। ତେଣୁ ବସିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା, ଚାଲିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ।

ସେଲ୍ଫ ମେଡ଼ିକେସନ:

ଏହି ଋତୁରେ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ କାଶ, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ।ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ବିନା ସେଲ୍ଫ ମେଡ଼ିକେସନ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ଏଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *