ଚୀନ୍ ପରେ ତାଲିବାନକୁ ରୁଷର ସମର୍ଥନ, ପୁଟିନ କହିଲେ ଏପରି କଥା..

ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ ପୁଣି ନିଜ ଅଧୀନକୁ ଆଣିବା ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ତାଲିବାନି ସରକାରକୁ ମାନ୍ୟତା ଦେଉ ନଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଦେଶ ତାଲିବାନ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖୁଛନ୍ତି। ଚୀନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପରେ ଏବେ ରୁଷ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନ ସହ ସକାରାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦମିର୍ ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷକୁ ମଧ୍ୟ ତାଲିବାନ ସହ ମିଶି କରି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପୁଟିନ ଚାଇନା ଏବଂ ରୁଷ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏକ ସୁର-କ୍ଷା ବ୍ଲକ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ତଜିକିସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଦୁବାଇରେ ଅନୁ-ଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଭିଡ଼ିଓ ଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କହିଥିଲେ। ପୁଟିନ କହିଥିଲେ ରୁଷ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କୁ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମ୍ମି-ଳନୀରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ସମ-ର୍ଥନ କରୁଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆର ପ୍ରଭା-ବଶାଳୀ ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। ମୁଖ୍ୟ କଥା ଏହା ଯେ ଚୀନ୍ ପରେ ରୁଷିଆ ଏପରି ଏକ ଶ-କ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଯିଏ ତାଲିବାନକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସମର୍ଥନ କରିଛି।

ତାଲିବାନ ସହିତ ସମ୍ବ-ନ୍ଧ ରଖିବା ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ମହ-ତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ସେ-ନା ପ୍ରତ୍ୟା-ହାର ପରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷ ଏହି ଦେଶରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତି-ଷ୍ଠିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରନ୍ତି। ଚୀନ୍ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇସାରିଛି। ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆରେ ଏହାର ପ୍ରଭା-ବ ପକାଇବା ପାଇଁ ଚାଇନା ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ବେଲ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (BRI) ର ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହା ଚୀନ୍-ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡରର ଏକ ଅଂଶ।

ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ନେଟୱାର୍କକୁ ନେଇ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଇରାନ, ରୁଷ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶ ନିଜର ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଦଖଲ ହେତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶ ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ତେବେ ଆମେରିକା ଯିବା ପରେ ଚୀନ୍ ଆଶା ରଖିଛି ଯେ ସେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ତାଲିବାନ ସହ ଶେଷ କରି ପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଅନେକ ଆହ୍ୱା-ନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଯଦି ଆମେ ରୁଷ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ଦେଶରେ ଆମେରିକୀୟ ସୈ-ନ୍ୟ ହଟିବା ପରେ ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହାର ପ୍ରଭା-ବ ପକାଇ ପାରିବ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିପୁଳ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦର ଉପସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ରୁଷର କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ କାବୁଲରେ ତାଲିବାନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁର-କ୍ଷିତ ଅଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *