SBI ର ନୂଆ ନିୟମ ! ଯଦି ଏହି କାମ ନକରନ୍ତି ତେବେ ପଇସା ପଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ

ଯଦି SBI ରେ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ଅନଲାଇନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଏପ କୁ ନେଇ ଏକ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ , ତାପରେ ହିଁ ଆପଣ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକସନ କରି ପାରିବେ ।

ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାହକ ଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ସର୍ଭିସ ଦେବା ସହିତ ହିଁ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସିକ୍ୟରିଟି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷପ ନିଆଯାଇଥାଏ । ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ହିଁ ନିଜର ଏପ୍ଲିକେଶନ କୁ ନେଇ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି , ଯାହାପରେ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ କୁ ଲୋଗଇନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଖାସ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ତାହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

ଏମିତିରେ ଜାଣିବା ଯେ ଏବେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ କଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ କଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏସବୀଆଈ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଏସବୀଆଈ ଏପ yono ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ନୂଆ ନିୟମ ସବୁ କଣ ? :-

ଏସବୀଆଈ ଜୁଲାଇ ୨୨ ରୁ ୟୋନୋ କୁ ନେଇ ଏକ ଦୃଢ଼ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି , ଯାହାର ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଏପ ର ଉପଯୋଗ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ । ଯଦି ସେମାନେ ଏପରି ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଏପ୍ଲିକେଶନ ଜରିଆରେ କୌଣସି ବି ଟ୍ରାଞ୍ଜେକସନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସିମ ବାଇଣ୍ଡିଙ୍ଗ ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆହୁରି ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଯିବ । ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରେ ଏକ ଡିଭାଇସ ରେ ଜଣେ ହିଁ ୟୁଜର ରେଜିଷ୍ଟର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କରି ପାରିବେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରୁ ଅନ୍ୟ କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅନଲାଇନ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

କଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ? :-

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ର ଏପ୍ଲିକେଶନ କୁ ସେହି ନମ୍ବର ରେ ଲୋଗଇନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ , ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ ରେଜିଷ୍ଟର ଅଛି । ଏବେ ଆପଣ ଏପ୍ଲିକେଶନ କୁ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ନମ୍ବର ଜରିଆରେ ଲୋଗଇନ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଅନ୍ୟ ନମ୍ବର ଜରିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ଲିକେଶନ କୁ ଲୋଗଇନ କରି ନେଉଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏପରି କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜର ରେଜିଷ୍ଟର୍ଡ ଫୋନ ରୁ ଲୋଗଇନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ , ଏପରି ନକରିଲେ କୌଣସି ବି ଟ୍ରାଞ୍ଜେକସନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏବେ ଗୋଟିଏ ଖାତା କୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ୍ସେସ କରାଯାଇ ପାରିବ , କୌଣସି ବି ଅନ୍ୟ ନମ୍ବର ରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ବିନା ଖାତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ ନାହିଁ । ତାସହିତ ହିଁ ସମସ୍ତ ୟୋନୋ ଏପ ଉପଯୋଗକର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ଏହି ନବୀନତମ ସଂସ୍କରଣ ରେ ଅପଗ୍ରେଡ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ନେଣଦେଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ନୂଆ ୟୋନୋ ଲାଇଟ କେବଳ ସେହି ଫୋନ ରୁ ୟୋନୋ ଏସବି ଆଈ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଯାହା ପାଖରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ପଞ୍ଜିକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ରହିଛି । ଗ୍ରାହକ ଙ୍କୁ କେବଳ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର କିମ୍ବା ଏପ ଷ୍ଟୋର ରୁ ୟୋନୋ ଲାଇଟ ଏପ କୁ ଅପଗ୍ରେଡ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟର ଫୋନ ନମ୍ବର ସହିତ ଓଟୀପୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତାପରେ ଏପ ସାମାନ୍ୟ ରୂପରେ କାମ କରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *