5 ବର୍ଷ ଧରି କଟାଯାଇ ନଥିଲା ମେଣ୍ଢାର କେଶ, ବର୍ତ୍ତମାନ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ସହିତ ବୁଲୁଛି, ଦେଖନ୍ତୁ ଫଟୋ

ଲୋକମାନେ ପଶମ ପାଇଁ ମେଶପାଳନ କରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର କେଶ କାଟିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମେଣ୍ଢାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ । ଯଦି ମେଣ୍ଢାର କେଶ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟାଯାଇ ନଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ରହୁଥିବା ବରାକ ନାମକ ଏକ ମେଣ୍ଢା କୁ ନିଆଯାଉ । ଏହି ମେଣ୍ଢାର ଗତ 5 ବର୍ଷ ଧରି କେଶ କଟାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ଯାହା ଘଟିଥିଲା ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ବାସ୍ତବରେ ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାରୀ କେଶ ବିଶିଷ୍ଟ ମେଣ୍ଢାର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ମେଣ୍ଢାର ମାଲିକ ଏହାକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଏହି ମେଣ୍ଢା ଏଣେତେଣେ ବୁଲୁଥିଲା । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବିତିଗଲା କିନ୍ତୁ କେହି ତା’ର କେଶ କାଟିଲେ ନାହିଁ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଉପରେ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ଲୋମ ଜମି ଯାଇଥିଲା । ଏତେ ଓଜନ ହେତୁ ମେଣ୍ଢାକୁ ଚାଲିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲା । ଏପରିକି ଏହି କେଶଗୁଡ଼ିକ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ଦେଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲା ।

ମେଣ୍ଢା 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ଲୋମ ନେଇ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖି ଉଦ୍ଧାରକାରୀମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଏହା କିପରି ଜୀବିତ ଅଛି । ଭଗବାନଙ୍କ ଦୟାରୁ କିଛି ଦୟାଳୁ ଲୋକ ମେଣ୍ଢାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପାଇ ଏହାର କେଶ କାଟିଛନ୍ତି ।

ହଠାତ୍ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ କେଶ, ଅର୍ଥାତ୍ ଲୋମ କାଟିବା ମେଣ୍ଢା ପାଇଁ ଟିକେ ଅଜବ ଥିଲା । ଏବେ ଏହାକୁ ନୂଆ ଜୀବନରେ ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତଥାପି ଏହା ଏକ ଉପାୟରେ ମେଣ୍ଢା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନିଜ ଉପରେ 35 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, କେଶ କଟାଯିବା ଦ୍ଵାରା ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମେଣ୍ଢା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏଗଡର ମିଶନରେ ରହୁଛି । ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପଶମର ଆବଶ୍ୟକତା ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ମେଣ୍ଢା ବ୍ରିଡ କରନ୍ତି କିମ୍ୱା ପାଳନ୍ତି ।

ଯଦି ଏହି ମେଣ୍ଢାର କେଶ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟାଯାଇ ନଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ସେମାନଙ୍କର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ କେଶ କାଟିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ତେବେ କେଶ କାଟିବା ପରେ ବରାକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସଜୀବ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ କେହି ଚିହ୍ନି ପାରୁନାହାନ୍ତି ।

ଏହାର ନୂଆ ଲୁକ୍ ବହୁତ ଅଲଗା । ଏଥିରେ ମେଣ୍ଢା ବହୁତ ପତଳା ଦେଖାଯାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣ ଏହି ମେଣ୍ଢାର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ କିପରି ପସନ୍ଦ କଲେ, ମନ୍ତବ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ, ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *