Steam therapy : କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସ କୁ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସୁସ୍ଥ, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ନେବେ ଷ୍ଟିମ ?

ଲଗାତାର ବଢ଼ୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମା-ମ-ଲା ମଧ୍ୟରେ ଲୋକେ ନିଜକୁ ଏହି ମହାମାରୀ ରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏପରି ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦିଆଯାଉଥିବା ପରାମର୍ଶରେ ଏକ ‘ ବାଷ୍ପ ନେବା ‘ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଏପରି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ଯେ ଷ୍ଟିମ ଇନହେଲେଶନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ ରଖିବାରେ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ ।

ବାମ୍ଫ ନେବା କଣ ଅଟେ ? :-

ବାସ୍ତବରେ ଷ୍ଟିମ ଇନହେଲେଶନ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଥିବା ଘରୋଇ ଉପଚାର ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟେ , ଯାହାର ଉପଯୋଗ ସାଧାରଣତଃ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ସାଇନସ ସଂକ୍ରମଣ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ନାକ , ଗଳା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ରେ ଥିବା କଫ କୁ ଓଦା କରି ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ବାଷ୍ପ ନାସିକା ମାର୍ଗରେ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

କଣ ଷ୍ଟିମ ଥେରାପି କୋଭିଡ 19 ସହିତ ଲ-ଢ଼ି-ବା-ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଏଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନସନ ( CDC ) ଏପରି କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ ଯେଉଁ ଅନୁସାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଷ୍ଟିମ ଥେରାପି କରୋନା ଭୂତାଣୁ କୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଅମେରିକନ ଲଙ୍ଗ ଏସୋସିଏସନ ର କହିବା କଥା ଯେ ବାଷ୍ପ ନେବା ଶ୍ୱାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀ ସମସ୍ୟା ରେ ଆରମ ଦେଇପାରିବ ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ଅନେକ ଚିକିତ୍ସିତ ମଧ୍ୟ ଫୁସଫୁସ କୁ ମଜବୁତ ରଖିବା ପାଇଁ ଲଗାତାର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ଙ୍କୁ ଲଗାତାର ବାଷ୍ପ ନେବାର ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ।

କଣ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମେସିନ ବାଷ୍ପ ନେବାର ପାରମ୍ପରିକ ଉପାୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବୀ ଅଟେ ?

ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବାଷ୍ପ ନେବା ପାଇଁ ଘରେ ଥିବା ବାସନ ର ଉପଯୋଗ କରିବା ହିଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲି ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଜାରରେ ବାଷ୍ପ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ ମେସିନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ଯାହାର ମୁଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ନେଇ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଅଟେ । ଏହି ମେସିନ ରେ ଫାଇଦା ଏହା ହୋଇଥାଏ ଯେ ଏହାକୁ ଖୁବ ଆରମ ରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରଖି ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ ।

ଖାସକରି ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନେ ଏକୁଟିଆ ରହୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଲୋକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବାର କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଛି , ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଠି ରୋଷେଇ ଘରକୁ ଯିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ବାସନ ଖୋଜି ଛିଡ଼ା ହୋଇ ପାଣି ଗରମ କରିବା ଏବଂ ତା ଅତିରିକ୍ତ ସାବଧାନତା ର ସହିତ ବାଷ୍ପ ନେବା , ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷର ସନ୍ଧାନ କରିବା ଭଳି କାମ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତିରେ ଏହି ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ ଯେ ଆପଣ ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବାଷ୍ପ ମଧ୍ୟ ନେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଏହି ଛୋଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ମେସିନ ଖୁବ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ ।

କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ମେସିନ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ବିନା କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି / ୱାରେଣ୍ଟି ରେ ଆସିଥାଏ । ଏମିତିରେ ଏହାକୁ କିଣିବା ସମୟରେ ଦୋକାନ ରେ ହିଁ ଥରେ ଚଲାଇ ଦେଖନ୍ତୁ ।

କିପରି ନେବେ ବାଷ୍ପ :-

୧ . ସର୍ବପ୍ରଥମେ କୌଣସି ଏକ ବାସନ / ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଷ୍ଟିମର ରେ ସଫା ପାଣି ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗରମ କରି ନିଅନ୍ତୁ ।

୨ . ଏହାପରେ ଯେଉଁ ରୁମ ରେ ବାଷ୍ପ ନେବେ ସେଠାରେ ପଙ୍ଖା , କୂଳର , ଏସି ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

୩ . ମେଜ ରେ ଗରମ ପାଣିର ପାତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ।

୪ . ତଉଲିଆ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ନିଜର ଚେହେରା ଏହି ଭଳି ଘୋଡ଼ାଇ ନେବେ ଯେପରି ସବୁ ବାଷ୍ପ ତଉଲିଆ ଭିତରେ ରହିବ ଏବଂ ବାହାରକୁ ନଯାଇ ପାରିବ ।

୫ . ଏବେ ଚେହେରା କୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଗରମ ପାଣି ପାତ୍ର / ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଷ୍ଟିମର ପାଖକୁ ନେଇ ଯାଆନ୍ତୁ । ଏବଂ ଯେତିକି ଦୂରରେ ଆରାମ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ସେଠାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବାଷ୍ପ ନିଅନ୍ତୁ ।

୬ . ଏହି ପାଣିରେ ଅଜବାଇନ , ତୁଳସୀ ପତ୍ର , ଲବଙ୍ଗ , ଅଳ୍ପ କର୍ପୁର ଏବଂ ଅଦା ଆଦି ଜିନିଷ ମିଶାଇ ପାରିବେ । କାରଣ ଏସବୁରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ କୁ ମାରିବାର କ୍ଷ-ମ-ତା ରହିଥାଏ ।

ସାବଧାନତା :-

୧ . ଦିନରେ କେବଳ ଦୁଇ ତିନି ଥର ହିଁ ଭାପ ନେବା ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

୨ . ଥରକରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ ରୁ ଅଧିକ ବାଷ୍ପ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

୩ . ବାଷ୍ପ ନେବା ସମୟରେ ମୁଁହ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରଖି ପାରିବେ ।

୪ . ବାଷ୍ପ ନେବା ସମୟରେ ଏବଂ ନେବା ପରେ ଥଣ୍ଡା ସ୍ଥାନରେ ବସିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

୫ . ତାସହିତ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

୬ . ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ପାତ୍ରରେ ନେଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାହାକୁ ଏପରି ପୃଷ୍ଠ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ସମତଳ ଥିବ । ଅନ୍ୟଥା ପାତ୍ର ହଲିଲେ ଗରମ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *