ମା ଏବଂ ଝିଅ ଏକତ୍ର ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଲେ, ପଢନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ସଫଳତାର କାହାଣୀ

ଗୋଟିଏ ମାସରେ ଜଣେ ମା ଏବଂ ଝିଅର ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ମିଳିବା କୌଣସି ଯାଦୁ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଚର୍ଚ୍ଚା ସମସ୍ତଙ୍କ ଜିଭରେ ଅଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଛୋଟ ଗାଁର ରୀତା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ସହିତ ନିଜ ଝିଅକୁ ପଢେଇ ଲେଖେଇ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିଛନ୍ତି। ମା ଏବଂ ଝିଅ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗାଲୋଡ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ନାରାର ଜିଆନା (ଖାରୁନି) ଗାଁରୁ ଆସିଥିବା ରୀତା କୁମାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶିବାନୀ ଏକତ୍ର ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି। ସୁନୀଲ କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରୀତା କୁମାରୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ଟିଜିଟି ଆର୍ଟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ITBP ରେ ଝିଅ ଶିବାନୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ମାସରେ ଦେଶ ସେବା କରିବାକୁ ଶିବାନୀଙ୍କୁ ନି-ର୍ଦ୍ଦେଶ ମିଳିଛି। ଶିବାନୀ B.Sc କରିଛନ୍ତି ଏବଂ B.Ed ର ଅନ୍ତିମ ସେମିଷ୍ଟାର ଚାଲିଛି।

ଦେଶ ସେବାର ପ୍ରେରଣା ଶିବାନୀ ଚୌହାନ ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କଠାରୁ ପାଇଥିଲେ। ପରିବାରର ଦାଦା ସେନାରେ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରୁ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ ଥିଲା । ଯାହା ଉପରେ ଶିବାନୀଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଶିବାନୀ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଆକାଶ ମଡେଲ ସ୍କୁଲ ଲାହଡା, ସିସେ ସ୍କୁଲ ଗାଲୋଡରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ବିଏସସି ରାଜକୀୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ହମିରପୁରରୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶିବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୧୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଡାକ୍ତରୀ ଫିଟନେସ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା।

ଶିବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ସେନାରେ ବହୁତ କମ୍ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି। ଦେଶ ସେବା କରିବାରେ ଅଲଗା ମଜା ଅଛି । ରୀତା ଲାଇବ୍ରେରୀ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ହିନ୍ଦୀରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ରୀତା ମଧ୍ୟ ଟେଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ କୋଡିଏ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ରୀତା ଏହି ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ରୀତା ସର୍ବଦା ସଚେତନ ଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ବେରୋଜଗାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଯେପରି ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ମାଆ- ଝିଅର ଏକକାଳୀନ ସରକାରୀ ଚାକିରି ଯୋଗୁଁ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ପରିବେଶ ଅଛି । ଶିବାନୀଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ ବି.ଟେକ୍ ଏବଂ ଭାଇ ନାଭୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଛନ୍ତି। ଶିବାନୀଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *