ହଠାତ୍ ଜମି ଫାଟିଗଲା ଏବଂ ମହିଳା ଜଣକ ଜୀବନ୍ତ ସମାଧି ହୋଇଗଲେ

ଝାଡଖଣ୍ଡର ଧାନବାଦରୁ ଏକ ମାମଲା ବାହାରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ମହିଳା ଭୂମିରେ ଜୀବନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଜଣକ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ମଝିରେ ବାଟରେ, ହଠାତ୍ ତାଙ୍କ ପାଦ ତଳେ ଥିବା ଭୂମି ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଫାଟିଗଲା ଏବଂ ସେ ଭିତରକୁ ଭୂମି ଭିତରକୁ ପଶିଗଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ମାମଲା ହେଉଛି ଝରିଆ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସ୍ତାକୋଲା ଅଞ୍ଚଳରେ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣେ ୩୫ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା କଲ୍ୟାଣୀ ଦେବୀ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍ ଭୂମି ଫାଟି ଯାଇ ମହିଳା ଜଣକ ଏଥିରେ ପଶିଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେଠାରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା।

ଘଟଣାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବହୁ ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ଦଉଡି ସାହାଯ୍ୟରେ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ହଠାତ୍ ଭୂମି ଭିତରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହେଲା ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଭୂମି ଫାଟିଗଲା। କ୍ରୋଧିତ ଲୋକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ମହିଳା ଜଣକ ଗାତ ମଧ୍ୟରେ ପଡିଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଜୀବିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଚିତ୍କାର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଦଉଡି ଫିଙ୍ଗି ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧାର କାମ ଆରମ୍ଭ କରି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରୁ ଜମି ଫାଟି ଯାଇଥିଲା ସେଠାରୁ ବହୁ ପରିମାଣର ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହେଉଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏପରି ଘଟଣା ଏକ ବଡ଼ ଆକାରରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଘଟିପାରେ ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚାକିରି ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଝରିଆର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭୂମି ତଳେ ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଏହି ଭଳି ଘଟଣା ପ୍ରାୟତ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *