ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ବୁଲୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବାଲିରୁ ମିଳିଲା ଅଜବପ୍ରକାର ବସ୍ତୁ, ରାତାରାତି ହୋଇଗଲେ କୋଟିପତି

ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ (Thailand)ର ଜଣେ ମହିଳା ଗୋଟିଏ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ବୁଲୁଥିବାବାବେଳେ ବହୁତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଟିଏ ଦେଖିଥିଲେ। ୪୯ବର୍ଷିୟ ସିରିପୋର୍ନ ନ୍ୟୁମରୀନ ଯେତେବେଳେ ନାଖୋନ ସୀ ଥମ୍ମାରତର ଉପକୂଳ (Coast Of Nakhon Si Thammarat) ଠାରେ ବୁଲୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବାଲିରେ ଏକ ଅଜବ ପ୍ରକାର ଗଣ୍ଠି ନଜର ଆସିଥିଲା।

ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ (Thailand)ର ଜଣେ ମହିଳା ଗୋଟିଏ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ବହୁତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷଟିଏ ଦେଖିଥିଲେ।୪୯ବର୍ଷିୟ ସିରିପୋର୍ନ ନ୍ୟୁମରୀନ ଯେତେବେଳେ ନାଖୋନ ସୀ ଥମ୍ମାରତର ଉପକୂଳ (Coast Of Nakhon Si Thammarat) ଠାରେ ବୁଲୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ବାଲିରେ ଏକ ଅଜବ ପ୍ରକାର ଗଣ୍ଠି ନଜର ଆସିଥିଲା। ନିମରୀନ କଥିତ ଭାବରେ ଦେଖିଥିଲେ ଗଣ୍ଠିରୁ ମାଛ ଭଳି ଗନ୍ଧ ଆସୁଥିଲା ଏବଂ ସେ ଭାବିଥିଲେ କି ଏହା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସିପାରେ। ତାକୁ ନିଜ ସହିତ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ନେଇଆସିଥିଲେ। ଦ ସନର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ,ଏହି ଘଟଣା ୨୩ ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ସେ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ, ତ ନିମରୀନ ନିଜ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ସେହି ଜିନିଷଟିକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା କି ସେହି ଗଣ୍ଠି ବାସ୍ତବରେ ହ୍ବେଲ ଉଲ୍ଟୀ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ତ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

ଡେଲି ମେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୨ ଇଞ୍ଚ ଚଉଡା ଏବଂ ୨୪ ଇଞ୍ଚ ଲମ୍ବା ଗଣ୍ଠିବାଲା ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧.୮୬ ଲକ୍ଷ ପାଉଣ୍ଡ-କିମ୍ବା ପାଖାପାଖି,୧.୮ କୋଟିଟଙ୍କା ଅଟେ।

ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସର ଉତ୍ପାଦନ ଶୁକ୍ରାଣୁ ହ୍ବେଲର ପ୍ରଣାଳୀରେ କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସୁଗନ୍ଧ ଦ୍ଵାରା ଅତ୍ୟାଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏହା ସଂଶୋଧନ ରୂପରେ କାମ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ସୁଗନ୍ଧ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥାଏ।

ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସ ପ୍ରାମାଣିକତାର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ନିମରୀନ ଏହାକୁ ନିଆଁରେ ରଖିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ତାର ଅଂଶ ଥଣ୍ଡା ହେବାପରେ ପୁଣିଥରେ ତରଳି ଥିଲା ଏବଂ କଠିନ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଘରେ ପହଁଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସର ପ୍ରମାଣିକତାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ମୋ ପାଖରେ ବାସ୍ତବରେ ଏମ୍ବରଗ୍ରୀସ ଅଛି ତାହେଲେ ମୁଁ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଭଲ କ୍ରେତାର ଅପେକ୍ଷା କରିବି।’ ମୋତେ ଲାଗୁଛି କି ଏତେବଡ଼ ଖଣ୍ଡକୁ ପାଇ ମୁଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଅଟେ। ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଅଛି କି ଏଥିରୁ ମୋତେ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ମୁଁ ଏହାକୁ ମୋ ଘରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖିଛି ଏବଂ ମୁଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିଷଦରେ ଏହାର ତର୍ଜମା କରିବା ପାଇଁ କହିଛି।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *