ଛୁଟି ପାଇଁ ସ-ମ୍ବ-ନ୍ଧ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲେ ବସ,ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କ ବଡ ଆ-ରୋ-ପ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ମା-ମ-ଲା

କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ହେଉଥିବା ଶୋଷଣ କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପାଖରେ ମହିଳା ଘର ସମ୍ଭାଳିବା ସହିତ ଚାକିରି କରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ତ, ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଦ୍ଵିତୀୟରେ କେତେ ପ୍ରକାରର ଶୋଷଣକୁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ବର୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରର ନଗର ନିଗମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଏହି ଘଟ-ଣାକୁ ହିଁ ଦେଖି ନିଅନ୍ତୁ। ଏଠାର ନିରିକ୍ଷକ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗହଲୋତ ନିଜ ବିଧବା ଝାଡୁକରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛୁଟି ଦେବା ବଦଳରେ ସ-ମ୍ବ-ନ୍ଧ ରଖିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ବିଧବା ଝାଡୁଦାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଭାଇ ବେମାର ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେଖାଶୁଣା କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କର ଛୁଟି ଦରକାର ଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ନିରୀକ୍ଷକ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗହଲୋତଙ୍କୁ ଛୁଟି ପାଇଁ ବିନତୀ କରିଥିଲେ ତ, ସେ କହିଥିଲେ କି ‘ତୁ ମୋ ସହିତ ସଂ-ପ-ର୍କ ରଖିଲେ, ଛୁଟି କଣ ତୋତେ ଭାଇର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେବି।’ସେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ କି ‘ମୁଁ ତୋତେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଛି।ତୁ କରୁଛୁ ନା ନାହିଁ?କହ ରଖିବୁ ମୋ ସହିତ ସଂ-ପ-ର୍କ? ତୁ ହଁ କିମ୍ବା ନାଁ ରେ କହ ତୋତେ ମୋ ପ୍ରସ୍ତାବ ଭଲ ଲାଗିଲା କି ନାହିଁ?’

ମହିଳା ଏହାର ଜବାବରେ ବାର ବାର ଛୁଟି ପାଇଁ ଗୁଣୁଗୁଣୁ ହୋଇ କହୁଥିଲେ।ସେ କହିଥିଲେ କି ‘ମୋ ଭାଇ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛି ସାର, ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ କିଛି କହିବା ଅବସ୍ଥାରେ ନାହିଁ।ପରେ କଥା ହେବି।’ଏହା କହି ସେ ଫୋନ କାଟିଦେଲେ। ହେଲେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଓଡିୟୋ କଲ ଏବେ ଶୋଶିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି।

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର କଥା ଏହା ହେଉଛି କି ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ନିଜ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଘଟ-ଣାର ଖବର ନଗର ନିଗମର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ କରିଥିଲେ ତ ସେ ଏହି ଖବରକୁ ନିଗମ କମିଶନରଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ନିଗମ କମିଶନର ଆରୋ-ପୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କାର କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଧର ନଗର ନିଗମର ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣା ପଡିଥିଲା ତ ସମସ୍ତେ ମିଶି ଆ-ରୋ-ପୀ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମାରିଥିଲେ। ବର୍ତମାନ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଶୋଶିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ଜଣା ଯାଉଛି କି, ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ପରି ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଆହୁରି ଅନେକ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଖରାପ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବସ ତାଙ୍କୁ ଖରାପ ନଜରରେ ଦେଖିଥାନ୍ତି ତ, କେତେବେଳେ ଅଫିସର ସହକର୍ମୀ ଲାଇନ ମାରିଥାନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ହେଉଥିବା ଏମିତି ଘ-ଟ-ଣା ଉପରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରାମ ଲଗାଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଏକ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁଠାରେ ସେ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ପରି ବିନା ଡରରେ କାମ କରି ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *