୬ବର୍ଷ ବୟସରେ ବଲିଉଡ ଡେବ୍ୟୁ, କାଶ୍ମୀରୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ସାଙ୍ଗରେ ନେଲେ ୭ଫେରା, ଏମିତି ହେଉଛି ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ମହଜୁଦରେ ଶିବସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ଷ ୨୦୧୯ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ କି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜିକା ସମୟର ବଡ଼ ନେତା ଅଟନ୍ତି। ହେଲେ ଏବେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିବସେନାର ଡଙ୍ଗାରେ ସବାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଶିବସେନା ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ସରକାର ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକରଙ୍କୁ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ କରିବା ଚେଷ୍ଟାରେ ଥିଲେ। ସରକାର ତାଙ୍କ ନାମକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂହ କୋଶ୍ୟାରୀଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇଥିଲେ।

ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।୧୯୮୦ରେ ଆସିଥିବା ମରାଠୀ ସିନେମା ‘ଜାକୋଲ’ ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସିନେମା ଥିଲା। ସେହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲିଉଡ୍ ସିନେମା ୧୯୮୧ରେ “କଳିଯୁଗ” ଆସିଥିଲା।୧୯୮୩ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ ହୋଇଥିବା ସିନେମା”ମାସୁମ”ରେ ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ଶିଶୁ କଳାକାର ଅଭିନୟକୁ ଆଜି ବି ମନେପକା ଯାଉଛି।

\

ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୧୯୮୦ ରେ ଆସିଥିବା ମରାଠୀ ସିନେମା ‘ଜାକୋଲ’ ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସିନେମା ଥିଲା। ସେହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲିଉଡ ସିନେମା ୧୯୮୧ରେ “କଳିଯୁଗ” ଆସିଥିଲା। ୧୯୮୩ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ ହୋଇଥିବା ସିନେମା “ମାସୁମ” ରେ ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ଶିଶୁ କଳାକାର ଅଭିନୟକୁ ଆଜି ବି ମନେପକା ଯାଉଛି।

\

ଏହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମହିଳା ଉର୍ମିଳାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବଲିଉଡ୍ ସିନେମା ନରସିମ୍ହା (୧୯୮୧) ରେ ହୋଇଥିଲା। ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର କେତେ ଗୁଡିଏ ସୁପରହିଟ ସିନେମା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ରଙ୍ଗିଲା, ଜଙ୍ଗଲ,ଖୁବସୁରତ, ଯୁଦାଈ, ସତ୍ୟା, ଭୂତ, ତେଜାବ, ପିଂଜର, ପ୍ୟାର ତୁନେ କ୍ୟା କିୟା ଭଳି ସିନେମାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉର୍ମିଳା ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା ବ୍ୟତୀତ ମରାଠୀ, ତେଲୁଗୁ, ତାମିଲି, ମଲୟାଲମ୍ ସିନେମାରେ କାମ କରିଛନ୍ତି।

\

ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର ୧୯୮୬ରେ ଟିଭିରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।ସେ କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଟିଭି ଶୋର ହୋଷ୍ଟ ଏବଂ ଜଜ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଝଲକ ଦିଖାଲା ଜା ସିଜନ୍ ୨ରେ ଜଜ୍ କରିଥିଲେ।

୨୦୧୬ରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ କାଶ୍ମୀରୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ମଣ୍ଡଳୀ ମୁଖ୍ୟସେନା ଅଖ୍ତର ମିରଙ୍କୁ ବାହା ହୋଇଥିଲେ। ଦୁଇଜଣଙ୍କ ବୟସରେ ୯ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ଅଛି।

ବାହାଘର ପରେ ସେହି ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର ବଲିଉଡ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଶେଷଥର ମରାଠୀ ସିନେମା “ଅବୂଜା” ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ।୨୦୧୮ରେ ଉର୍ମିଳା ଇରଫାନ ଖାନଙ୍କ ସିନେମା ବ୍ଳାକମେଲ୍ ରେ ଆଇଟମ ନମ୍ବର “ବେବଫା ବ୍ୟୁଟି” କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *