ନୂତନ ବର୍ଷ ନେଇ ଆସୁଛି ଗ୍ରହଣର ଚାରୋଟି ଅଜବ ଦୃଶ୍ୟ, ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣାରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ୨୦୨୧ ମସିହା

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୨୦୨୧ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ଗତି ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ସ୍ବର୍ଗୀୟ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କୁ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମେତ ଗ୍ରହଣର ଚାରୋଟି ରୋମାଞ୍ଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଇବେ | ତେବେ ଭାରତରେ ଏଥିରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିପାରିବ | ବର୍ଷର ପ୍ରାରମ୍ଭ ହିଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରୁ ହିଁ ହେବ |

ଉଜ୍ଜୟିନୀରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସରକାରୀ ଜୀବାଜୀ ଅବଜରଭେସନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷକ ଡ. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଗୁପ୍ତ ଶନିବାର ଦିନ କହିଥିଲେ ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣା ଗୁଡିକ ୨୬ ମଇକୁ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ବର୍ଷର ଏହି ପ୍ରଥମ ଗ୍ରହଣ ସିକିମକୁ ଛାଡିଲେ ଭାରତର ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କିଛି ଅଂଶ ଗୁଡିକ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଦେବ, ଯେଉଁଠାରେ ଚନ୍ଦ୍ରୋଦୟ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣାର ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଦ୍ୱାରା ୧୦୧.୬ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ହୋଇଯିବ |

ପୂର୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସେତେବେଳେ ଲାଗିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମା ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ଆସିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ନିଜର ଉପଗ୍ରହ ଚନ୍ଦ୍ରମାକୁ ନିଜର ଛାୟାରେ ଢାଙ୍କି ନେଇଥାଏ | ଚନ୍ଦ୍ରମା ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ପୃଥିବୀର ଓଟସରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୁଚି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର କିରଣ ପଡିପାରେ ନାହିଁ | ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ ପୃଥିବୀବାସୀଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରମା ରକ୍ତିମ ଆଭା ସହିତ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ଲଡ଼ ମୁନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ |

ଗୁପ୍ତ ଭାରତୀୟ ସନ୍ଦର୍ଭରେ ଅନେକ କାଳଗଣନାର ସୂତ୍ରରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୦ ଜୁନକୁ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା ବଳୟାକାର ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଦେଶରେ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ | ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ଆସିଯିବ | ଏହି କାରଣରୁ ପୃଥିବୀବାସୀ ମାନଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ “ରିଙ୍ଗ ଅଫ ଫାୟାର” ରୂପରେ ୯୪.୩ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ନଜର ଆସିବେ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯ ନଭେମ୍ବର ଦିନ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆସାମର କିଛି ଭାଗରେ ବହୁତ କମ ସମୟ ପାଇଁ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ | ଏହି ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଘଟଣାର ଚରମରେ ଚନ୍ଦ୍ରମାର ୯୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଦ୍ୱାରା ଢାଙ୍କି ଯାଇଥିବାର ଦେଖାଦେବ |

ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଶତାଦ୍ଧୀ ପୁରୁଣା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣର ଅଧ୍ୟକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୪ ଡିସେମ୍ବରକୁ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା କିଛି ଏହି ପ୍ରକାରର ଆସିଯିବ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣ୍ଡଳର ମୁଖିଆ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୧୦୩.୬ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ଦେଇଥିବାର ନଜର ଆସିବ | ତେବେ ୨୦୨୧ର ଏହି ଅନ୍ତିମ ଗ୍ରହଣକୁ ଭାରତରେ ଦେଖାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ | ସମାପ୍ତି ଆଡକୁ ବଢୁଥିବା ୨୦୨୦ ବର୍ଷରେ ଦୁଇ ଗୋଟି ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଚାରୋଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମେତ ଗ୍ରହଣର ୬ ଗୋଟି ରୋମାଞ୍ଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *