ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମିଳୁଛି ମାତ୍ର ୧୦ଟଙ୍କାରେ ପେଟପୂରା ଖାଦ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ ଓ କିପରି ?

୧୦ ଟଙ୍କା ଆଜିର ଏହି ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ବହୁତ କମ ପରିମାଣ। ଆଜି, ଦଶ ଟଙ୍କାରେ ଭଲ ଚା ଜଳଖିଆ ବି ମିଳୁନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ମାତ୍ର ୧୦ଟଙ୍କାରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହାକୁ କି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଆମକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଟଙ୍କାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପେଟପୂରା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏବଂ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା। ବିଶେଷକରି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଟିକେ ଖାଇପାରୁନଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମାଗଣା କିମ୍ବା ସୁଲଭ ସେବାଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ବାବରପୁର-ମୌଜପୁର ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଭୋଜନାଳୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୦ଟଙ୍କାରେ ପେଟପୂରା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି।

ଏହି ଭୋଜନାଳୟକୁ କିରଣ ବର୍ମା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ଟ୍ୟାଗଲାଇନ୍ ହେଉଛି, ‘ପେଟ ପୁରା ଖାଦ୍ୟ, ମାତ୍ର ୧୦ ଟଙ୍କା’ । ବାସ୍ତବରେ କିରଣ ସର୍ବଦା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ ସେ ଏହି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିବାର କଳ୍ପନା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଏକ ପୋଷାକ ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ କରୋନା ବିପତ୍ତିରୁ ସେ ଚାକିରୀ ହରାଇ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ କିରଣ ତାଙ୍କ ମନରେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଲକଡାଉନରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଥିବେ, ଯେଉଁମାନେ କି ଖାଇବା ପିଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କର ନୂତନ ଭୋଜନାଳୟରେ ସେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେଇଥିଲେ ଯାହାର କରୋନା କାଳ ସମୟରୁ ଚାକିରି ଚାଲିଯାଇଥିଲା।

କିରଣଙ୍କର ଏହି ଭୋଜନାଳୟରେ ଥିବା ସମୁଦାୟ ୧୦ ଜଣ ଲୋକ କାମ କରନ୍ତି। ଏହି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବଦଳରେ ସେମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୬୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଭଡା ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି। ଏକ ପ୍ଲେଟର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ବହୁତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ। ଆପଣ ଥାଳିରେ ପନିପରିବା, ଡାଲି, ଚାଉଳ, ପୁରୀ ଏବଂ ପୁଡିଙ୍ଗ ଉପମା ପାଇପାରିବେ। ଏହି ମେନୁ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଏ ହି ଭୋଜନାଳୟ କେବଳ ଦିନରେ ଖୋଲିଥାଏ।

ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆମେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କିରଣ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଏନଜିଓ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *