କୁକୁର ପାଇଁ 50 ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ‘ସୁନା’ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନେତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରେମ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି କ୍ରମରେ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ଶାସକ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ କୁକୁରର ପ୍ରାୟ ୫୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଅଶ୍ୱାଗତର ନୂତନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଦେଶରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଗୁରୁବାଙ୍ଗୁଲି ବର୍ଦ୍ଦମୁକେଡୋଭ ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ଆଲବି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରର ଏକ ବିରାଟ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ସେଠାରେ ଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପିତ୍ତଳରୁ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ୨୪କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ସ୍ତର ଲଗାଯାଇଛି। ମୂର୍ତ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା ୨୦ ଫୁଟ | କୁକୁରର ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରହିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାଙ୍ଗୁଲି ବରଦାମୁଖାମଦୋନାଭ ,ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର ସେଠାକାର ଲୋକେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।ଏହି ପ୍ରଜାତିର କୁକୁରମାନେ କେବଳ ସେଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ପରିଚୟ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ।

ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ ସରକାର କୁକୁର ପାଇଁ ରାଜକୋଷ ଖୋଲିଥିବାବେଳେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ତୈଳ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବିସ୍ତାରିତ ହେଉଛି, ମାତ୍ର କେବଳ ଧନୀ ଲୋକମାନେ ଏହାର ଲାଭ ପାଉଛନ୍ତି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *