ଦୁନିୟରେ ଏକ ଗାଁ ଯେଉଁଠି ଶରୀରର ଏକ ବିଶେଷ ଅ-ଙ୍ଗ କା-ଟି-ବା ପରେ ମିଳିଥାଏ ପ୍ରବେଶ

ଦୁନିୟରେ ଏକ ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ରହିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମେ ନିଜର ଅ-ଙ୍ଗ ହଟେଇବା ବା କା-ଟିବା-କୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ କରିବାକୁ ମନା କରେ ତେବେ ତାକୁ ସେଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ, ତେଣିକି ସେ ଯେଉଁ ପଦରେ ରହୁଥାଏ ନା କାହିଁକି। ଏହି ନିୟମ ସେହି ଏରିୟାର କୌଣସି ଶ-ର୍ତ ଭଳି ରହିଛି, ଯାହା ପୁରଣ ହେଲା ପରେ ଭିତରକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି ମିଳିଥାଏ।

Google

୧. ଆମେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି, ବରଫଯୁକ୍ତ ପାହାଡ଼ ଘେରରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟାରଟିକାର ଏକ ଗାଁ ବିଲାସ ଲାସ ଏଷ୍ଟ୍ରେଲାସ ବିଷୟରେ। ଏହି ଗାଁ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବା ପାଇଁ ଏହି ଶ-ର୍ତ ରହିଛିକି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସର ଅପରେସନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

୨. ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ଲୋକର ନିବାସୀର ଏହି ଗାଁର ନି-ୟ-ମ ବହୁତ ଶକ୍ତ ଅଟେ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆ-ର୍ମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନି-ୟ-ମ ପାଳନ କଲା ପରେ ଭୋଟରକୁ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥାଏ।

୩. ଏହି ନି-ୟ-ମକୁ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାକି ପାଖରେ କୌଣସି ହସ୍ପିଟାଲ ନାହିଁ। ଯେଉଁଠି ସେ ସବୁଠୁ ପାଖରେ ଥିବା ହସ୍ପିଟାଲ କିଙ୍ଗ ଜ-ର୍ଜ ଦ୍ଵୀପର ଏକ ଗାଁ ଯାହା ପାଖାପାଖି ୧୦୦୦ କି.ମି ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏହି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବରଫ ଜମା ହୋଇଥିବା ପାହାଡକୁ ପାର କରି ଏବଂ ଅ-ସୁର-କ୍ଷିତ ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ପଡ଼େ। ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ର କିଛି ଡାକ୍ତର ରହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କୌଣସି ଅପରେସନ କରିବା ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସରେ ଯ-ନ୍ତ୍ର-ଣା ହୁଏ ତେବେ ତାର ମୃ-ତ୍ୟୁର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ନି-ୟ-ମ ତିଆରି କରାଯାଇଛି।

Google

୪. ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ଏକ ଅନ୍ତଃର ଖଣ୍ଡ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭାଷାରେ ଏପିଣ୍ଡିସାଇଟିସ କୁହନ୍ତି। ଏହାର ଏକ ସିର ଖୋଲା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ। ଏହା ଏକ ଅବଶେଷ ଅ-ଙ୍ଗ ଅଟେ, ଯାହା ଶରୀରର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। କେବେ ଖାଦ୍ୟର ଏକ କଣ ଏହା ଭିତରେ ପଶି ପଛେଇବାକୁ ଲାଗେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାର କଷ୍ଟ ସାହିବ ସହଜ ହୋଇନଥାଏ। ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ ଫାଟିପାରେ ଏବଂ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ସେହି ଗାଁରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିବା ପାଇଁ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସର ରିମୁଭାଲକୁ ଗୁ-ରୁତ-ର ଦିଆଯାଇଛି।

୫. ଜାଣିବା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଗାଁରେ ଚିଲୀର ସେନା, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଡାକ୍ତର ମାନେ ରୋଟେସନରେ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଆସିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କେତେଥର ବର୍ଷେ ଧରି ଆର୍ମି ବେଶରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ଧ୍ୟାନ ରଖାଯାଇଥାଏ କି ଆସୁଥିବା ଲୋକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେଇଥାଉ ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଏମରଜେନ୍ସି କେ-ସ ନ ହେଉ। ଏହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଆପେଣ୍ଡିକ୍ସ କାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହା ସହ ପରିବାର ସହ ଆସିଥିବା ଡାକ୍ତର, ଆ-ର୍ମି ମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ, କୌଣସି ଗ-ର୍ଭବ-ତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ନ ଆଣିବାକୁ। ଆଣିଲେ ଏଠାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା ଲିଖିତ ରୂପରେ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *