ଭାରତରେ ଏ ଦୁଇଟି ସହର ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା, ଆପଣବି ବନେଇପାରିବେ ଆପଣଙ୍କ ଘର

ଆଛା ବାତାବରଣ, ସଫା-ସୁତୁରା ସହରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ମଣିଷର ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇଥାଏ। କୌଣସି ବି ସହରରେ ରହିବା ପାଇଁ ହେଲେ ବଜେଟ୍ ଥିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ।ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ କି ଦୁନିଆରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ସହର, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ରହିବାର ଯୋଜନା କରିପାରିବେ। ଇକୋନୋମିକ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ୍ ୟୁନିଟ ୨୦୨୦ ବଲର୍ଡ ବାଇଡ କାସ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସର୍ଭ ର ଆଧାର ଉପରେ ଦୁନିଆର ୧୩୦ ଟି ସହରକୁ ରହିବା ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଛି।ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ସହରର ସୂଚୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଦୁଇଟି ସହର ବି ସାମିଲ ଅଛି।

ଇକୋନୋମିକ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ୍ ୟୁନିଟ(ଇଆଇୟୁ ) ଦ୍ଵାରା ୨୦୨୦ ରେ ବଲର୍ଡ ବାଇଡ କାସ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସର୍ଭର ଆଧାର ପରେ ଦୁନିଆର ୧୩୦ ସହରକୁ ରହିବା ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ସହରର ସୂଚୀରେ ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ ଏବଂ ପ୍ୟାରିସ ସାମିଲ ହୋଇଛି,ତ ସେଥିରେ ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ସହରର ସୂଚୀରେ ଭାରତର ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଅଛି।

ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ସହରର ସୂଚୀରେ ପ୍ରଥମେ ଏବଂ ଦ୍ଵିତୀୟ ନମ୍ବରରେ ଏସିଆର ଦୁଇ ସହର ଦମିଶ୍କ ଏବଂ ତାଶ୍କନ୍ଦ ଅଛି। ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଭାରତର ଦୁଇ ସହର ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସଂଯୁକ୍ତ ରୂପେ ୯ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ଯେତେବେଳେ ପଛରେ ରହିବା କଥା କୁହାଯାଏ, ତ ଚେନ୍ନାଇ ୮ମ, ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ୯ମ ଏବଂ ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି।

ଜଣାଯାଉଛି କି ଏଇ ସର୍ଭେ ବର୍ଷକୁ ଗୋଟିଏ ଥର କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ବୈବିକ ମହାମାରୀ କରୋନାର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦୁଇଥର ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ୧୩୦ଟି ସହରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଇକୋନୋମିକ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ୍ ୟୁନିଟ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ସର୍ଭେର ଆଧାର କଷ୍ଟ ଅଫ ଲିଭିଙ୍ଗ ଅଛି।

ସଫାସୁତୁରାରେ ବୁଝାଯିବ ତ ଘରେ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ହେଉଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚ, ଚରିତ୍ର, ସବୁଦିନ ଅଫିସ ଯିବା ଆସିବାରେ ହେଉଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚ, ବିଜୁଳି-ପାଣିର ବିଲ୍ ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସହରର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ, ବଜାରକୁ ବି ଏହି ସର୍ଭେରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଅଛି।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ସସ୍ଥା ସହରର ସୂଚୀରେ ପ୍ରଥମ ନମ୍ବରରେ ଦନିସ୍କ, ଦ୍ଵିତୀୟ ରେ ତାସ୍କନ୍ଦ, ତୃତୀୟରେ ଲୁସାକା ଏବଂ କାରାକସ, ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଅମ୍ଲାଟି, ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ କରାଚୀ, ସପ୍ତମ ଆଇର୍ସ, ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ଅଜ୍ଳିଅର୍ସ ଏବଂ ନବମ ସ୍ଥାନରେ ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ଆସେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *