ମନ୍ଦିରର ଦାନ ବାକ୍ସରୁ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରୁଥିଲେ ଚୋରମାନେ, ଭଗବାନ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଦେଲେ ଏପରି ଦଣ୍ଡ ଯେ ଜୀବନସାର ପାଇଁ ମନେ ରଖିବ

କରୋନା ସମୟରେ ଚୋରି ଓ ଡ-କା-ୟ-ତିର ମା-ମ-ଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ଚୋ-ର-ମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡୁ ନାହାଁନ୍ତି। ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଚୋ-ରି-ର ଘ-ଟ-ଣା ମଧ୍ୟ ଘଟୁଛି। କିନ୍ତୁ ଛତିଶଗଡର କୋରବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇ ଜଣ ଚୋ0ର ମନ୍ଦିରର ଦାନ ବାକ୍ସରୁ ଟଙ୍କା ଚୋ0ରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁ-ର-ନ୍ତ ଦ-ଣ୍ଡ ଦେଇ । ଏହା ପରେ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ କହିଲେ ଯେ ଯେମିତି କରିବ ସେମିତି ପାଇବ। ଆସନ୍ତୁ ଏହି ପୁରା ବିଷୟକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଟି ପାବର ହାଉସ୍ ରୋଡ ସାଇଡ଼ରେ ନିର୍ମିତ ଶନି ମନ୍ଦିର ର ଘ-ଟ-ଣା। ସୋମବାର ଦିନ ସକାଳେ ଦୁଇ ଚୋ-ର ଚୋ-ରି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଚୋ-ରମାନେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଦାନ ବାକ୍ସରୁ ଟଙ୍କା ଚୋ-ରି କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଦାନବକ୍ସ ରେ ଲାଗିଥିବା ତାଲା ଟିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେମାନେ ଦାନ ବାକ୍ସରେ ହାତ ପୁରାଇ ଟଙ୍କା ନେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହି କାମ କଲା ସମୟ ତାଙ୍କ ହାତ ଦାନ ବାକ୍ସରେ ଫସି ଗଲା।

ସେହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ର ପୁରୋହିତଙ୍କ ପରିବାର ସେହି ଚୋ-ର ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଦେଖିଦେଇଥିଲେ । ତା ପରେ ପୁରୋହିତ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକିଲେ । ଓ ଏହି ଲୋକମାନେ ଦାନପେଟ୍ଟି ଭା-ଙ୍ଗି ଚୋ-ରର ହାତ ଦାନବକ୍ସ ରୁ ବାହାର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପୋ-ଲି-ସ-କୁ ମଧ୍ୟ ସୂ-ଚ-ନା ଦିଆଯାଇ ଚୋ-ରମାନଙ୍କୁ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଛି।

ପୋ-ଲି-ସ-ର ପଚ-ରା-ଉ-ଚ-ରା-ରେ ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଚୋ-ର ସ୍ୱୀକାର କରିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଚୋ-ରି କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଚୋ-ର ବାଲକୋ ଅଞ୍ଚଳର ଅଟନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଚୋ-ରି କରିଛନ୍ତି।ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋ-ଲି-ସ-ର ପଚରାଉଚରାରେ ଓ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିର ଆ-ଧା-ର-ରେ ପୋ-ଲି-ସ ସେମାନଙ୍କ ବି-ରୋ-ଧ-ରେ ମାମ-ଲା ରୁ-ଜୁ କରିଛି।

ସୂ-ଚନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଦୁଇ ଚୋ-ର ମନ୍ଦିରର ଦାନ ବାକ୍ସରୁ ଟଙ୍କା ନେବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରର ତ୍ରିସୁଲ କୁ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ତ୍ରିସୁଲ ର ଖଣ୍ଡଟିକୁ ନେଇ ଝାଡୁ ସହ ବାନ୍ଧି ଦାନବାକ୍ସ ରୁ ପଇସା ନେବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। ଠିକ୍ ଏହି ସମୟରେ, ଚୋ-ରର ହାତ ଦାନ ବାକ୍ସରେ ଫସିଗଲା। ତାପରେ ଦୁଇ ଜଣ ଚୋର ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଫାଇଦା ହେଲା ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ଟି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ ଭଗବାନଙ୍କ ଘରେ ଚୋ-ରି କରେ ତାକୁ ଏପରି ଦ-ଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ। କେହି କେହି ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଚୋ-ରମାନେ ଅତି କମରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଘର ଛାଡିବା ଦେବାଟା ଉଚିତ୍।

ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଉପରେ ତୁମର କ’ଣ ମତାମତ ? ତୁମେ କେବେ ଏପରି ଘ-ଟ-ଣା ଦେଖିଛନ୍ତି କି ? ଯେଉଁଠି ଚୋର ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ନିଜ ହାତରେ ଦ-ଣ୍ଡି-ତ ହେଉଛି?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *