ବାଲିରେ ପକାଇ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁ ଜୋରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି- ଦେଖନ୍ତୁ Video

କିଛି ଷ୍ଟ୍ରିଟଫୁଡ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ତିଆରି କରିବାର ଷ୍ଟାଇଲ ବହୁତ ଅଲଗା ଏବଂ ବିଚିତ୍ର ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାଏ। ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ଏମିତି ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡ ତିଆରି ହେଉଛି ଯାହା ବାଲି(Sand)ରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ।

ଷ୍ଟ୍ରିଟ ଫୁଡ(Street Food)କୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବୋଧହୁଏ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭିଡିଓ ଏବଂ ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ। ବଡରୁ ନେଇ ଛୋଟ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଳିରେ ବିକା ହେଉଥିବା ଷ୍ଟ୍ରିଟଫୁଡ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ। କିଛି ଷ୍ଟ୍ରିଟଫୁଡ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ତିଆରି କରିବାର ଷ୍ଟାଇଲ ବହୁତ ଅଲଗା ଏବଂ ବିଚିତ୍ର ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାଏ। ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ଏମିତି ଷ୍ଟ୍ରିଟଫୁଡ ତିଆରି ହେଉଛି ଯାହା ବାଲି (Sand) ରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଭିଡିଓ ବହୁତ ଜୋରରେ ଭାଇ-ରାଲ ହେଉଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି।

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amar Sirohi (@foodie_incarnate)

ବାସ୍ତବରେ,ଏହି ଭିଡିଓ ୟୁପିର ମୈନପୁରୀ(Utter Pradesh’s Mainpuri)ର ଅଟେ। ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଫୁଡ ବ୍ଲଗର ଅମର ସିରୋହୀ (Amar Sirohi) ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦେଖା ଯାଉଛି କି ଷ୍ଟ୍ରିଟ-ଫୁଡ ବିକ୍ରେତା ଗୋଟିଏ ଚୁଲି ଉପରେ ବାଲିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ କଢେଇରେ ଆଳୁ ପକାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପୁଣି ପକାଇବା ପରେ ତାକୁ ବଡ ଷ୍ଟାଇଲରେ ସଫା କରିଥାନ୍ତି। ଏହାକୁ ରେହଡୀ ବାଲା ଗୋଲା ବଜାର(Gola bazar)ରେ ଠେଲା ଲାଗାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେକା ଆଳୁକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗର ଖଟା ଏବଂ ରାଗ ଚଟଣୀ ସହିତ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଏହି ଶେକା ଆଳୁ ୨୫ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଥାଏ। ଭିଡିଓକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧କୋଟି ଥର ଦେଖା ଯାଇ ସାରିଛି। ଶେକା ଆଳୁ ବିକୁଥିବା ଏହି ବିକ୍ରେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି, କି ସେମାନେ ସାତ ବର୍ଷରୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ଆଳୁ ଶେକି ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଜଣାଯାଉଛି କି ମୈନପୁରୀ ଏବଂ ଫଋଖାବାଦ ଭଳି ଜିଲ୍ଲା, ଯାହା ଆଳୁର କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ ସେଠାରେ ବାଲିରେ ଶେକା ଆଳୁ ବହୁତ ଖିଆଯାଇଥାଏ। ବାଲିରେ ଆଳୁ ପୋଡି କଳା ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ତାର ଉପର ପରଦାକୁ ପୁଣି ଚଲାରେ ପକାଇ ସଫା କରାଯାଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ ଥର ବାଲିରେ ପକାଯାଇଥିବା ଆଳୁକୁ ସିଝିବ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୨୦ମିନିଟ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *