ଗୋଲ ମରିଚରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ଜିନିଷ କରୋନାର ପକ୍କା ଚିକିତ୍ସା କରିଥାଏ, ଔଷଧରେ ଏହା ଗେମ ଚେଞ୍ଜର ଭଳି କାମ କରିପାରେ

କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହେଉଥିବା ଔଷଧରେ ଗୋଲ ମରିଚ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଭାରତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଲ ମରିଚରେ ମିଳୁଥିବା ପେପରାଇନ୍ ଉପାଦାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ ଯାହାକି କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗର କାରଣ ଅଟେ । ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଧାନବାଦ୍) ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏକ ଗବେଷଣାରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ଉମାକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାଇରସ୍ ଭଳି SARS-CoV-2 ମଣିଷ ଶରୀରର କୋଷଗୁଡିକରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ଫେକ୍ସ ପ୍ରୋଟିନର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ । ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ ଖୋଜି ବାହାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏହି ପ୍ରୋଟିନକୁ ବାନ୍ଧି କରି ରଖିବ ଏବଂ ଭୂତାଣୁ ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ରୋକିବ ।

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କମ୍ପୁଟର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ମଲିକ୍ୟୁଲାର ଡକିଂ ଏବଂ ମଲିକ୍ୟୁଲାର ଡାଇନାମିକ୍ସ ସିମୁଲେସନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରୋଷେଇ ଘରେ

ସାଧାରଣ ମସଲାରେ ଉପସ୍ଥିତ ୩୦ ଟି ଅଣୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଥିରେ ଲୁଚିରହିଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଜି ବାହାର କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଗବେଷଣାରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଇଲେ ଗୋଲ ମରିଚରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଏକ ଏକ୍ଲୋଲାୟଡ୍ ପରି ପେପରାଇନ୍ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଯାହା ଏହାର ରାଗ ହେବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହ ଦୃଢତାର ସହିତ ସାମ୍ନା କରିପାରେ । ଉମାକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ ସାଇନ୍ସ ବାୟର’କୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି କହିଛନ୍ତି,’ ଏହି ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଆଶାଜନକ ଅଟେ । ଏହି ଗବେଷଣାରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ । ତଥାପି ଅଧିକ ପୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି ।

ଓଡ଼ିଶାର ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ IMGENEX India Pvt Ltd ବାୟୋଲୋଜିକ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏହି ବିଶେଷ ଉପାଦାନକୁ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଧାରିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଲ୍ୟାବରେ ପରୀକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ ଚରଣ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ବଡ ସଫଳତା ହେବ । କହି ଦେଉଛୁ ଗୋଲ ମରିଚ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଯାହାର କୌଣସି ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ନାହିଁ ।

କହି ଦେଉଛୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୩୦ କୋଟି ୯୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ସାରିଲେଣି । ଏଥି ସହିତ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ସାରିଲାଣି ।

ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା, ଚୀନ୍ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ବା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏବଂ ଜନସନ ଏଣ୍ଡ ଜନସନଙ୍କ ଟୀକାରେ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖା ଦେବା ପରେ, ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାରେ ଜଳଦବାଦି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *