ବର୍ଷରେ ୩୦୦ଦିନ ଶୋଇ ରୁହନ୍ତି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି, ନିଦରେ ହିଁ ଖାଦ୍ୟ ଖୁଆଇ ଥାନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ

ପୁରଖାରାମ ଗୋଟିଏ ଅଜବ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ସେ ନିଜର ଅଧିକାଂଶ ନିତ୍ୟ କ୍ରିୟା କର୍ମ ନିଦରେ ହିଁ କରିଥାନ୍ତି। ସେ ଅନେକ ଥର ବର୍ଷରେ ୩୦୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇ ରୁହନ୍ତି।

ରାଜସ୍ଥାନର ନାଗୌରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଯିଏ ବର୍ଷରେ ୩୦୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୋଇଥାନ୍ତି, ବାକି ସମୟ ନିଜର ଛୋଟ ମୋଟ କାମ କରି ବିତେଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହା କୈାଣସି ସମସ୍ୟା କଥା ନୁହେଁ। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହୋଇଛି ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଏହି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

୪୨ବର୍ଷର ପୁରଖାରାମ ଗୋଟିଏ ଅଜବ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଟନ୍ତି। ସେ ନିଜର ଅଧିକାଂଶ ନିତ୍ୟ କ୍ରିୟା କର୍ମ ନିଦରେ ହିଁ କରିଥାନ୍ତି। ସେ ଅନେକ ଥର ବର୍ଷରେ ୩୦୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇ ରୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଖାଇବା ଠାରୁ ନେଇ ଗାଧୋଇବା, ସବୁକିଛି ନିଦରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ। ଶୁଣିବାକୁ ଅଜବ ଲାଗୁଥାଇ ପାରେ, କିନ୍ତୁ ଜିଲ୍ଲାର ଭାଦବା ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ପୁରଖାରାମଙ୍କର ଏମିତି ହିଁ ଜୀବନ ଅଟେ। ପୁରଖାରାମଙ୍କର ଗାଁରେ ହିଁ ରାନାବାଇ କିରାଣା ଷ୍ଟୋର ନାମରେ ଗୋଟିଏ ଦୋକାନ ରହିଛି।୨୦୧୫ରୁ ତାଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ି ଯାଇଛି ଏବଂ ସେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୮-୧୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ସୋଇବାକୁ ଲାଗୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ତାଙ୍କ ଦୋକାନ ବାହାରେ କେତେ ଗୁଡିଏ ଖବରକାଗଜ ପଡ଼ିଥାଏ, ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥାଏ କି ସେ କେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇଛନ୍ତି।

୩୦୦ଦିନ ଶୋଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି

ପୁରଖାରାମଙ୍କ ଶୋଇବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଉଠେଇବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ତାଙ୍କୁ ନିଦରେ ହିଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ବାଥରୁମକୁ ଯିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଥାଏ ତ ନିଦରେ ହିଁ ପୁରଖାରାମ ବିଚଳିତ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଉଠେଇ ପରିବାର ଲୋକେ ବାଥରୁମକୁ ନେଇ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରଖାରାମଙ୍କ ନିଦର କୈାଣସି ଚିକିତ୍ସା ମିଳିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମାଆ କମ୍ବରୀ ଦେବୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ଲିଛମୀ ଦେବୀଙ୍କର ଆଶା ରହିଛି କି ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ହିଁ ସେ ଠିକ ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ପୂର୍ବପରି ସେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚିବେ।ପୁରଖାରାମଙ୍କୁ ଏକ୍ସିସ ହାୟପରସୋମ୍ନିୟା ନାମକ ରୋଗ ହୋଇଛି। ଘରଲୋକେ କହିଛନ୍ତି କି ଗୋଟିଏ ଥର ଶୋଇବା ପରେ ସେ ୨୫ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଠନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାର ଆରମ୍ଭ ୨୩ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିଲା। ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ୫ ରୁ ୭ଦିନ ପାଇଁ ଶୋଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ବହୁତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତର କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?

ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଷୟରେ ଫିଜିଶୟନ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଆର ଜାଙ୍ଗିଡ ସହିତ କଥା ହୋଇଥିଲେ ତ ସେ କହିଥିଲେ କି ଏହା ହାୟପରସୋମ୍ନିୟାର ଘଟଣା ଅଟେ।ସେ କହିଥିଲେ କି ଏମିତି ରୋଗ ବହୁତ ହିଁ କମ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଗୋଟିଏ ସାଇକୋଲଜିକାଲ ରୋଗ ଅଟେ। ବାକି ଯଦି କୈାଣସି ପୁରୁଣା ଟ୍ୟୁମର, କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡ ଆଘାତ ହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ଏମିତି ରୋଗ ବହି କିମ୍ବା ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ତାହେଲେ ତାହା ସାଇକୋଲଜିକଲ ହିଁ ଦେଖା ଯାଇଛି। ଏହି ରୋଗର ନିରାକରଣ କରି ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *