ମାଛ ମୁହଁରେ ମିଳିଲା ଏଲିଅନ। ଜିଭ ଖାଇ ନିଜେ ‘ ଶି-କା-ରୀ ଜିଭ ‘ ହୋଇଯାଇଥିଲା

ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିବ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଜିଭରେ ଏକ ପୋକ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଜିଭକୁ ଖାଇ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହିଯାଏ । ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ରହିବ । ଭ-ୟା-ନକ ନୁହେଁ କି ? କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଅଟେ । ପ୍ରକୃତରେ ଏମାନେ ମାଛ ପାଟିରେ ରୁହନ୍ତି । ନିକଟରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଏଭଳି ଏକ ମାଛ ଧରିଥିଲେ ଯାହା ମୁହଁରେ ପରଜୀବୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା । ଏହି ପରଜୀବୀ ମାଛଟିର ଅଧା ଜିଭ ଖାଇ ସାରିଥିଲା ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କ୍ୟାପ ଟାଉନ ନିକଟରେ ସ୍ଥିତ କ୍ୟାପ ଅଘୁଲାସରେ 27 ବର୍ଷିୟ ଡ଼ନ ମାର୍କ ମାଛ ଧରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ କଣ୍ଟାରେ 6 ପାଉଣ୍ଡ ଅର୍ଥାତ 2.72 କିଲୋଗ୍ରାମର କାରପେଣ୍ଟର ମାଛ ଧରା ପଡିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ ମାଛ ପାଟିରୁ କଣ୍ଟା କାଢୁଥିଲେ ସେ ତା ଜିଭକୁ ଦେଖି ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କାରଣ ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏପରି କିଛି ଦେଖି ନଥିଲେ । ଯଦି ଡନ ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀଵ ବିଜ୍ଞାନର ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି । ସେ ହଠାତ ତାର ଫୋଟୋ ଏବଂ ଭିଡ଼ିଓ କରିଥିଲେ ।

ଡନ ଏହି ମାଛଟିର ଫୋଟୋ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରୋଫେସର ନିକୋ ଷ୍ଟିମଙ୍କୁ ପଠାଇଥିଲେ । ପ୍ରୋଫେସର ମଧ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କାରଣ ଏଭଳି ପରଜୀବୀର ଫଟୋ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଆ ଯାଇନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପରି ବି ନୁହେଁ ଯେ ସେ ମାଛ ଜିଭରେ ଲାଗିଥିବ । ନିକୋ କହିଛନ୍ତି ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବ ଵିଜ୍ଞାନୀ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ କେବଳ ସାର୍କ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ମାଛମାନଙ୍କ ସହ ପରଜୀବୀ ଦେଖିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ପରଜୀବୀ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲେ ।

ଡନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏଭଳି ପରଜୀବୀ ଦେଖିନାହାଁନ୍ତି । ଏହା କାରପେଣ୍ଟର ମାଛ ପାଟିରେ ଥିଲା । ଏହାର ଆଖି ନୀଳ ଏବଂ ଏହାର ଏକ ମୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହାର ଫୋଟୋ ନେଉଥିଲେ ଏହି ପୋକଟି ତାଙ୍କୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ଜିଭ ଖାଉଥିବା ପରଜୀବୀ କେବଳ କାରପେଣ୍ଟର ମାଛମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଶି-କା-ର କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପରଜୀବୀଗୁଡିକ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରତାରଣା କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରୋଫେସର ନିକୋ ଷ୍ଟି-ମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରଜୀବୀ ଗୁଡିକ ମାଛ ଗାଲି ଦେଇ ଶରୀରକୁ ପ୍ରଵେଶ କରନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେମାନଙ୍କ ଜିଭକୁ ଖାଇ ଶେଷ କରିଦିଅନ୍ତି । ଜିଭ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ରହିଯାଆନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା ମାଛ ଯାହା ଖାଏ ସେଥିରୁ ସିଧାସଳଖ ପରଜୀବୀକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ପରଜୀବୀ ଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ଜୀବନ ମାଛ ମୁହଁରେ ବିତାନ୍ତି ।

ପ୍ରୋଫେସର ନିକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଜିଭ ଖାଉଥିବା ପରଜୀବୀ ବିଷୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଜଣାଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ପରଜୀବୀମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଚକ୍ର ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି । ଜିଭ ଖାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପରଜୀବୀଙ୍କ ଜୀବନ ପୁରୁଷ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏମାନେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଜି ବୁଲନ୍ତି ।

ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଭ ଖାଉଥିବା ପରଜୀବୀମାନଙ୍କର 280 ପ୍ରଜାତିଙ୍କୁ ଖୋଜାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଜାତି ମାଛମାନଙ୍କୁ ଉପରେ ଆ-କ୍ର-ମ-ଣ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ପରଜୀବୀକୁ ଲାଗେ ଯେ ସେ ତାର ସଠିକ ମାଛ ପାଇଛି ତେବେ ସେ ମାଛ ମୁହଁରେ ସ୍ଥାନ କରି ଆଜୀବନ ସେଠାରେ ରହିଯାଏ । ଏହି ପରଜୀବୀ ନିଜ ପଞ୍ଝାରେ ଜିଭର ଶିରକୁ କାଟି ସେଥିରୁ ରକ୍ତ ପିଇବାକୁ ଲାଗେ ।

ଯେତେବେଳେ ସେ ମାଛ ପାଟିରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ସେ ପୁରୁଷରୁ ନାରୀରେ ପରିଣତ ହୁଏ । ଏହାର ଶରୀର କିଛି ଗୁଣ ବଢିଯାଏ । ଏହାର ପଞ୍ଝା , ଦାନ୍ତ ବଡ଼ ଏବଂ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଆଖିରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ ନାହିଁ ତେଣୁ ସେମାନେ ସଦାବେଳେ ନିଦରେ ରୁହନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମାଛର ଜିଭ ଖାଇ ସଫା ହୋଇଯାଏ ସେମାନେ ଜିଭର ତଳ ସ୍ଥାନରେ ରହିଯାଆନ୍ତି ।

1983 ମସିହାରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ଅନୁସାରେ ଏହି ପରଜୀବୀ ମାଛ ଜିଭରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ କାମ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମାଛ ଶି-କା-ର କରେ ତେବେ ଏହା ଶି-କା-ର-କୁ ମାଛ ପାଟିରେ ଜାବୁଡି ଧରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏହା ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ପରଜୀବୀ ଯିଏ ନିଜ ଶି-କା-ର-ର ଅଙ୍ଗକୁ ଖାଇ ସେହି ଅଙ୍ଗର କାମ କରେ ।

ଯଦି ପୁରୁଷ ପରଜୀବୀ ମାଛ ଭିତରକୁ ଆସେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେ ନାରୀ ପରଜୀବୀକୁ ମାଛ ଭିତରେ ଦେଖେ ତେବେ ସେ ମାଛ ଗାଲିରେ ଲାଗିଯାଏ । ସେ ତାର ସମସ୍ତ ଜୀବନ ମାଛ ଗାଲିରେ ବିତାଇଥାଏ । କିଛିଥର ପୁରୁଷ ପରଜୀବୀ ନାରୀ ପରଜୀବୀ ସହ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାଏ । ଏଠାରେ ଜନ୍ମ ନେଉଥିବା ପରଜୀବୀଙ୍କ ପିଲା ମାଛ ଗାଲିରେ ଲାଗି ରୁହନ୍ତି କିମ୍ବା ମାଛ ଗାଲିରୁ ବାହାରି ନିଜ ପାଇଁ ନୂତନ ଶି-କା-ର ଖୋଜନ୍ତି ।

ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଦୁର୍ବଳ କାରପେଣ୍ଟର ମାଛକୁ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିନେବେ ଯେ ତା ଭିତରେ ଏକ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ପରାଜୀବୀ ଅଛନ୍ତି , ଯାହା ମାଛର ର-କ୍ତ ପିଉ-ଛନ୍ତି । ପ୍ରଯୋଗଶାଳାରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ମାଛ ମରିଗଲା ପରେ ଏହି ପରଜୀବୀ ଗୁଡିକ ମାଛ ଭିତରୁ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି । ମ-ରି-ବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାଛର ବାହ୍ୟ ଅଙ୍ଗ କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡରେ ଲାଗି ରୁହନ୍ତି ।

ଯଦିଓ ଏହା ଜଣାପଡିନାହିଁ ଯେ ଏହି ପରଜୀବୀଗୁଡିକର କଣ ହୁଏ , ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକାରର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଜୀବିକା ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେଉଛି କୌଣସି ଶି-କା-ର-ର ଯଦି ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏଥିସହ ଜଡିତ ପରଜୀବୀ ମଧ୍ୟ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ବ-ର-ଣ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *