୨କୃଷକ ଆନ୍ଦୋ-ଳନରେ ହେଲେ ସମୁଦି, ପୁଅ-ଝିଅଙ୍କର କଲେ ବାହାଘର ସ୍ଥିର, ପେଣ୍ଡାଲକୁ କଲେ ମଣ୍ଡପ ଏବଂ କରିଦେଲେ ବାହାଘର…

ବାହାଘର ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନୁଷ୍ୟ ନିଜ ବାହାଘରକୁ ଖାସ କରିବା ପାଇଁ ବିଚିତ୍ରତା କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ରୀବାରୁ ଗୋଟିଏ ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ଫଟୋ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁଠାରେ କୃଷି ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ପେଣ୍ଡାଲକୁ ମଣ୍ଡପ କରି ଦୁଇ କୃଷକ ନିଜ ପୁଅ-ଝିଅଙ୍କର ବାହାଘର କରିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ମିଡ଼ିଆରେ କଥା ହେଉଥିବା ସମୟରେ କହିଥିଲେ କି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାର ତିନି କୃଷି ଆଇନକୁ ଫେରାଇ ନେବେ ନାହିଁ ସେ ନିଜର ସବୁ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏହିଠାରେ ହିଁ କରିବେ।

ଆ-ନ୍ଦୋଳ-ନରେ କୃଷକ ଫୁଲମାଳ ଧରି ଛିଡାହେଲେ

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ବିଚିତ୍ର ଦୃଶ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରୀବାରେ କୃଷି ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନର ଧା-ରଣା ସ୍ଥଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ କୃଷି ଆଇନର ବି-ରୁ-ଦ୍ଧ-ରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦିଆଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମଙ୍ଗଳ ଗୀତ ଗାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡିଜେ ବଜାଇ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରାଯାଇଥିଲା। ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ ବାଲା ମଞ୍ଚ ଉପରେ କୃଷକ ହାତରେ ଫୁଲମାଳ ଧରି ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ଯେମିତି ବର-କନିଆଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ତ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପୁଷ୍ପ ବର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଯାହାପରେ ବାହାଘରର ସମସ୍ତ ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ସମୁଦି କୃଷକ ୭୫ଦିନରୁ ଦେଉଛନ୍ତି ଧା-ର-ଣା

ଜଣା ଯାଉଛି କି ଏହି ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ କୃଷି ସଭାର ମହାସଚିବ ରାମଜୀତ ସିଂହଙ୍କ ପୁଅ ସଚୀନ ସିଂହଙ୍କର ବାହାଘର ହେଉଥିଲା। ଯେଉଁମାନେ ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ ସମୟରେ ହିଁ କୃଷକ ବିଷ୍ଣୁକାନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ଝିଅ ଆସମାଙ୍କ ସହିତ ବାହାଘର ସ୍ଥିର କରିଦେଇଥିଲେ। ଦୁଇଜଣ କୃଷି ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ରୀବାର କରହିୟା ମଣ୍ଡିରେ ପୂର୍ବ ୭୫ଦିନରୁ ଧାରଣା ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହା ଭିତରେ ସେମାନେ ନିଜ ପୁଅ-ଝିଅଙ୍କ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ କୃଷି ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନର ଧା-ରଣା ସ୍ଥଳରେ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରି ନେଇଥିଲେ। କହିଥିଲେ କି ଏହାଦ୍ଵାରା ଆମ କୃଷି ଭାଇମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଖବର ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହସ ମିଳିବ।

ମନ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ନେଲେ ସମ୍ବିଧାନର ଶପଥ

ଏହି ବାହାଘରରେ ବର-କନିଆଁ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ସମ୍ବିଧାନର ଶପଥ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସମ୍ବିଧାନ ନିର୍ମାତା ଡକ୍ଟର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଦକର ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଦେବୀ ସାବିତ୍ରୀ ବାଇ ଫୁଲେଙ୍କ ଫଟୋ ସହିତ ସାତଫେରା ନେଇଥିଲେ। ବରଙ୍କ ବାପା ରାମଜୀତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଦେବାପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଆଇନ ବିନା ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନରୁ ହଟିବେ ନାହିଁ। ନିଜ ପ୍ରାପ୍ୟ ନେଇ ହିଁ ରହିବେ। ସେ କହିଥିଲେ କି ଏହି ବାହାଘରରେ ମୁଁ କୈାଣସି ଯୌତୁକ ନେଇନାହିଁ। ଆମ କୃଷକ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଖରାପରେ ମଧ୍ୟ ଲଢିବାର ଅଛି।

ଛପାଇ ନାହାନ୍ତି କାର୍ଡ, ଉପହାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ

ଏହି ବାହାଘରର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ଵ ଏହା ଥିଲାକି ଏଥିରେ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କୈାଣସି କାର୍ଡ ଛପାଯାଇ ନଥିଲା। ଏହା ସହିତ ବର-କନିଆଁଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ବାହାଘରରୁ ଯେଉଁ ଟଙ୍କା ମିଳିଛି, ସେସବୁ ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ କରୁଥିବା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆ-ନ୍ଦୋ-ଳନ ଠିକ ଭାବରେ ଚାଲୁରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *