ଗଛରୁ ହେଲା ଟଙ୍କା ବର୍ଷା, ଲୁଟିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଲୋକେ, ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ଚୁପଚାପ୍ ଚାଲିଗଲେ

‘କ୍ୟା ହୋତା ହେ ପୈସେ କା ପୈସେ କି ଲଗାଦୁଁ ଢେରି.. ମେଁ ବାରିସ୍ କରଦୁଁ ପୈସୋ କି ଯୋ ତୁ ହୋଜାଏ ମେରି’ ଆପଣ ଏହି ଗୀତକୁ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଥିବେ । କେତେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୁଅନ୍ତା? ତା’ପରେ ଆମେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା ରଖିଥାନ୍ତେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ କହିବେ ଯେ ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା ତ ହୁଏ ନାହିଁ । କୌଣସି ଗଛରେ ଟଙ୍କା ଫଳେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମାମଲା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଗଛଟି ପ୍ରକୃତରେ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା କରିଥିଲା ​​।

ଏହି ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ମାମଲା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାମପୁରର ଶାହାବାଦ ସହରର ଅଟେ । ଏଠାରେ ଶନିବାର ଦିନ ଲୋକମାନଙ୍କ ହୋସ୍ ଉଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏକ ଗଛରୁ 100, 200 ଏବଂ 500 ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଝଡୁଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ । ଅନେକ ଲୋକ ଲକଡାଉନରେ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ଦେଖି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସମସ୍ତେ ଗଛରୁ ଝଡୁଥିବା ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଖୁସି ଏତେ ଥିଲା ଯେ ସେ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଥିଲେ ଏବଂ ଚିତ୍କାର କରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଥିଲେ ।

ଅବଶ୍ୟ, କିଛି ସମୟ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଗଛରୁ ଝଡୁଥିବା ଟଙ୍କାର ସତ୍ୟତା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ସେଠାରୁ ଚୁପଚାପ୍ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଶାହାବାଦ ଟାଉନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ପୋ-ଲି-ସ-ର ଥିଲା । ପୋ-ଲି-ସ୍ ତାଙ୍କ ଡୋଏଲ୍ 112 କାରରେ ପର୍ସ ରଖି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ନିଜ କାର ଗ୍ଲାସ୍ ଡୋର୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ମାଙ୍କଡ଼ ସେଠାକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ପର୍ସ ଉଠାଇ ଗଛ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିଗଲା । ଏହି ମାଙ୍କଡ଼ କାରଣରୁ ସେ ଗଛରୁ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ହେଉଥିଲା ।

ଯେତେବେଳେ ମାଙ୍କଡ଼ ଗଛ ଉପରକୁ ଚଢ଼ିଗଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ନୋଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋ-ଲି-ସ-ର ପର୍ସ ଖୋଲିଥିଲା । ଦେଖୁ ଦେଖୁ ଏହି ନୋଟଗୁଡିକ ଗଛରୁ ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେପରି ଗଛରୁ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା ହେଉଛି । ଏହି ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା ଦେଖି ଲୋକମାନେ ପାଗଳ ହୋଇ ଟଙ୍କା ସାଇତିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ତେବେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହା ପୋ-ଲି-ସ-ର ଟଙ୍କା, ସେ ସେଠାରୁ ଚୁପଚାପ୍ ଚାଲିଗଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋ-ଲି-ସ-ର ପର୍ସରେ କେତେ ଟଙ୍କା ଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ।

ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । କେହି ଜଣେ ମଜାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନରେ ମାଙ୍କଡମାନେ ମଧ୍ୟ , ତେଣୁ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ଚୋ-ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *