ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଅପରେସନ ପରେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ, ଘଟ-ଣାର ଉପଭୋକ୍ତା ଅଦାଲତରେ ପହଁଞ୍ଚିଲେ

ମୁଜଫ୍ଫରପୁର (Muzaffarpur)ରେ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଅପରେସନ (Family planning operation) ଘଟ-ଣାର ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଦାଲତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି। ଅପରେସନ ହୋଇଥିବା ମହିଳା ୧୧ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ପ୍ରଧାନ ସଚିବଙ୍କ ଉପରେ ଉପଭୋକ୍ତା ନ୍ୟାୟାଳୟରେ କେସ ଜମା କରିଛନ୍ତି। ଘଟ-ଣାଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅପରେସନ ହେବାପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭବତୀ (Pregnant) ହେବାର ଅଟେ।

ମୁଜଫ୍ଫରପୁର (Muzaffarpur)ରେ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ଅପରେସନ (Family planning operation) ଘ-ଟଣାର ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଦା-ଲତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି। ଅପରେସନ ହୋଇଥିବା ମହିଳା ୧୧ଲକ୍ଷ କ୍ଷତି ପୂରଣ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ପ୍ରଧାନ ସଚିବଙ୍କ ଉପରେ ଉପଭୋକ୍ତା ନ୍ୟାୟାଳୟରେ କେସ ଜମା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘ-ଟଣାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଆଗାମୀ ତାରିଖ ୧୬ମାର୍ଚ୍ଚ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଘଟ-ଣାଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅପରେସନ ହେବାପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭବତୀ (Pregnant) ହେବାର ଅଟେ।ମୋତୀପୁର ମହନା ଗାଁର ନିବାସୀ ଫୁଲକୁମାରୀ ବର୍ଷ୨୦୧୯ରେ ପରିବାର ନିୟୋଜନର ଅପରେସନ ହୋଇଥିଲେ।୨୭ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କର ଅପରେସନ ମୋତୀପୁର ପୀଏଚସୀରେ କରା ଯାଇଥିଲା।

ପୂର୍ବରୁ ଚାରୋଟି ଛୁଆ ଅଛନ୍ତି ପଞ୍ଚମ ଛୁଆର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ

ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଚାରୋଟି ଛୁଆ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ପଞ୍ଚମ ଛୁଆ ଚାହୁଁନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଜଣା ପଡ଼ିଲା କି ସେ ପୁଣିଥରେ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି। ଫୁଲକୁମାରୀ ଏହି ପଞ୍ଚମ ସନ୍ତାନର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ବିଲକୁଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନାହାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଯେତେବେଳେ ସେ ମୋତୀପୁର ପୀଏଚସୀରେ ଯାଇ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ତ ତାଙ୍କର ଅଲ୍ଟ୍ରା ସାଉଣ୍ଡ କରା ଯାଇଥିଲା। ରିପୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ଗର୍ଭବତୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଫୁଲକୁମାରୀ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ପାଞ୍ଚଟି ଛୁଆର ଲାଳନପାଳନ ଏବଂ ବହୁତ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ୧୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି-ପୂରଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କୁ ଅଧିବକ୍ତା ଡ଼ଃ ଏସକେ ଝା କହିଛନ୍ତି କି ଏହା ଗମ୍ଭୀର ଘ-ଟଣା ଅଟେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମହକମର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ଅଟନ୍ତି। ଫାଇଲ ପରେ ପ୍ରଧାନ ସଚିବଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପରିବାର ନିୟୋଜନର ଉପନିର୍ଦେଶକ ଏବଂ ମୋତୀପୁର ପୀଏଚସୀର ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅଧିବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି କି ସେ ଫୁଲକୁମାରୀଙ୍କ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢେଇ ପ୍ରତେକ ସ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *