ଡ୍ରେନେଜ ପାଇପରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କୁକୁର, Fire Fighters ଏମିତି ବାହାର କଲେ ବାହରକୁ- ଦେଖନ୍ତୁ Photos

ଗୋଟିଏ ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଛାଇ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ଘ-ଟ-ଣା-ଟି ଅଟେ ଫ୍ଲୋରିଡାର, ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦୃ-ଷ୍ଟିବିହୀନ କୁକୁର ଯିଏ ଶୁଣି ମଧ୍ୟ ପାରୁନାହିଁ ସେ ଡ୍ରେନେଜ ପାଇପ (drainage pipe)ରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା। ଫା-ୟର ଫା-ଇ-ଟ-ର୍ସ (firefighters) ୨ଘଣ୍ଟାର କ-ଠି-ନ ପରି-ଶ୍ରମ ପରେ ତାର ଜୀ-ବ-ନ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବୋଧହୁଏ ପଶୁମାନଙ୍କ ଖ-ବ-ର ଭାଇ-ରାଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ସେଠାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଛାଇ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ଘ-ଟ-ଣା ଅଟେ ଫ୍ଲୋରିଡାର, ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦୃ-ଷ୍ଟିବିହୀନ କୁକୁର ଯିଏ ଶୁଣି ମଧ୍ୟ ପାରୁନାହିଁ (visually impaired and deaf dog)ସେ ଡ୍ରେନେଜ ପାଇପ (drainage pipe)ରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ସୂ-ଚନା ମିଳିବା ପରେ ସେଠାରେ ଫା-ୟର ଫା-ଇଟର୍ସ(firefighters) ୨ଘଣ୍ଟାର କ-ଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ତାକୁ ବାହାରକୁ ବାହାର କରି ତାର ଜୀ-ବନ ବଞ୍ଚା-ଇଥିଲେ।

ଏହି କଥାର ସୂ-ଚନା, ଫ୍ଲୋରିଡାର ସେ-ଣ୍ଟ ଜନ୍ସ କା-ଉଣ୍ଟ ଫାୟାର ରେସ୍କ୍ୟୁ (St.Johns County Fire Rescue) ନିଜ ଫେସବୁକ ପେଜ(Facebook page)ରେ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ସେ କିଛି ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଫଟୋରେ ଆପଣ ଦେଖି ପାରିବେ କେମିତି କୁକୁର ଡ୍ରେ-ନେ-ଜ ପାଇପରେ ବହୁତ ଗଭୀରକୁ ପଶି ଥିବାର ନଜର ଆସୁଛି। ଅନ୍ୟ ଫ-ଟୋ-ର ଆପଣ ଦେଖି ପାରିବେ କେ-ମି-ତି ଫାୟାର ଫା-ଇ-ଟ-ର୍ସ କୁକୁରକୁ ବାହାରକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଚେ-ଷ୍ଟା-ରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି।

ଫେସବୁକ ପେଜରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂ-ଚ-ନା ମୁତା-ବକ, ରେସ୍କ୍ୟୁ ଟିମ ପାଖକୁ କୁକୁର ମାଲିକଙ୍କର ଫୋନ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ କି କୁକୁର ଡ୍ରେନେଜ ପାଇପ ଭିତରେ ପଶି ଯାଇଛି। ପୋ-ଷ୍ଟରେ ଜଣା ଯାଇଛି କି, “ଇଞ୍ଜିନ ୧୪, ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ୪, ଏବଂ USAR 4 ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ କି କୁକୁର ଡ୍ରେ-ନେ-ଜ ପାଇପ ଭିତରେ ପ-ଶି ଯାଇଛି। ଚାଳକ ଦଳ ତାକୁ ବାହାରକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିଥିଲେ। କୁକୁର ବହୁତ ଡରି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଥକି ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆ-ଘା-ତ ହୋଇ ନଥିଲା।ସେ ନିଜ ପରିବାର ପାଖକୁ ପୁଣିଥରେ ଫେରି ଯାଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି।’

ସେଠାରେ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଫା-ୟା-ର ଫାଇ-ଟ-ର୍ସଙ୍କ ଏହି କାମର ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମହାନ ଚାକିରିକର୍ମୀ ଏବଂ ମୋର ବିଶ୍ବାସ ଅଛି କି ଆପଣ ଏହା ଭିତରୁ କିଛି ଭଲ ଶିକ୍ଷା ମିଳି ପାରିଛି।”ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏବେଏବେ ଆପଣଙ୍କ ଟିମକୁ ବତକକୁ ବଞ୍ଚାଉଥିବାର ଦେଖିଥିଲି। ବର୍ତମାନ ଆପଣ କୁକୁରକୁ ବଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସମସ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛନ୍ତି।”

ତାଙ୍କ ଚେ-ଷ୍ଟା ପାଇଁ ଟିମକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସମୟରେ, ଜଣେ ୟୁଜର କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି ଅଟେ କି ଏହି କୁକୁରକୁ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ଜୀବନ ମିଳିଲା! ଧନ୍ୟବାଦ!”ଜଣା ଯାଉଛି କି ଏହି ଟିମ ଏବେ ଗୋଟିଏ ନାଳରୁ ଗୋଟିଏ ବତକକୁ ବ-ଞ୍ଚା-ଇଥିଲେ।ଟିମ ଦ୍ଵାରା ତା ଭାଇ-ଭଉଣୀ ଏବଂ ମାଆ ସହିତ ତାକୁ ପୁଣିଥରେ ମିଶା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟିମ ସମୁଦ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦେଖାଶୁଣା, ଅ-ଗ୍ନି ସୁ-ର-କ୍ଷା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *