ମେହେନ୍ଦୀ – ହଳଦୀ ଲଗାଇ କନିଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା , କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଭିଡ଼ିଓ ପାଇଁ ବର ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମହରାଜଗଞ୍ଜରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବିବାହ ଦିନ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ କନିଆଁ ହାତରେ ମେହେନ୍ଦୀ ଲଗାଇ ନୂତନ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲା । ଝିଅ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମାମଲା ବିଷୟରେ ପୋ-ଲି-ସ-ରେ ଅଭି-ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରି ପୋ-ଲି-ସ ଏହି ଘଟଣାଟିକୁ ସମାଧାନ କରୁଛି ।

ସଦର କୋତୱାଲି କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ଗ୍ରାମରେ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା । ଘରକୁ ଫୁଲ ଦ୍ୱାରା ସଜା ଯାଉଥିଲା । ମହିଳାମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗୀତ ଗାଉଥିଲେ ଏବଂ ଘରେ ଖୁସିର ବାତାବରଣ ଥିଲା । ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କରି ବାହାଘରର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ସମାପ୍ତ କରାଯାଉଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ପୁଅଟିର ଫୋନ ଆସିଲା ଏବଂ ଝିଅଟି ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ସମୟରେ ଝିଅଟି ଘୃଣାରେ ପଡିଗଲା ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକମାନେ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଗଲେ ।

ପରିବାର ଲୋକେ ଝିଅଟି ମୁହଁରେ ପାଣି ଛାଟି ତାଙ୍କୁ ହୋସକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ପରେ ଝିଅଟି କାନ୍ଧି କାନ୍ଧି କହିବାକୁ ଲାଗେ ଯେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ଏବଂ ଆଉ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିବ ନାହିଁ । ବର ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିଛନ୍ତି , ଏହି କଥା ଶୁଣି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଲୋକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ଶେଷରେ ବିବାହ ଦିନରେ ଏଭଳି କାମ କିଏ କରି ପାରିବ ?

ହାତରେ ମେହେନ୍ଦୀ ଲଗାଇ ବିବାହ କାର୍ଡ଼ ନେଇ ଝିଅଟି ଏସ୍ପିଙ୍କ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାର ସୂଚନା ପୋ-ଲି-ସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦିଏ । ସେଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ମହିଳା ଥା-ନା-କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ବିଳମ୍ବ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋ-ଲି-ସ ଉଭୟ ପକ୍ଷକୁ ଡାକି ପଞ୍ଚାୟତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା , କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସମାଧାନ ଆସିନଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଝିଅ-ପୁଅ ମଧ୍ୟରେ ଆଗରୁ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା । ଝିଅଟି ନିଜ ମାତାପିତାଙ୍କର ଏକ ମାତ୍ର ଝିଅ ଅଟେ । ଉଭୟ ସମାନ ଜାତିର ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ବିବାହ ସମାରୋହରେ ଉଭୟ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିଥିଲେ ପରେ ସେମାନେ ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ବିବାହ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । 16 ମେରେ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିବାହ ଦିନ ବରର ଫୋନ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ସେ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲା ।

ପୋ-ଲି-ସ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଡାକି ସମ୍ପର୍କକୁ ଯୋଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଝିଅଟି ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ କରୁଛି । ପୋ-ଲି-ସ ସାମ୍ନାରେ ଝିଅଟି ଅଭି-ଯୋଗ କଲା ଯେ ପୁଅଟି ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା । ସେ ପୁଅଟିକୁ ହୃଦୟର ସହ ଭଲ ପାଉଛି ଏବଂ ଯଦି ତାଙ୍କ ବିବାହ ନହୁଏ ତେବେ ସେ ଜୀବନ ଦେଇଦେବେ ।

କିନ୍ତୁ ପୁଅଟି କହୁଛି ଯେ ଝିଅଟି ଭଲପାଇବା ନାମରେ ତାଙ୍କୁ ଠକେଇଛି । ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ କାମ କରୁଛି ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ଝିଅଟିକୁ ଏକ ସ୍କୁଟି କିଣି ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ 1 ଲକ୍ଷ 25 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ଝିଅଟି ଗୋରଖପୁରରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚାକିରି ପାଇବା ବଦଳରେ ଲା-ଞ୍ଚ ଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୋନରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନେ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ । ବର କହିବା ଅନୁସାରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଭିଡ଼ିଓ ପଠାଇଛି ଯାହାକୁ ଦେଖି ସେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଲା ଏବଂ ସେ ଏବେ ଆଉ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ନାହିଁ ଯଦିଓ ତାକୁ ଜେ-ଲ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଏସ୍ପି ପ୍ରଦୀପ ଗୁପ୍ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ଯଦିଓ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ କିଛି ସମାଧାନ ମିଳିନାହିଁ । ଯଦି ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କଥା ସମାଧାନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ତେବେ ଏହି ମାମଲାଟିକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି କାର୍ଜ୍ଞାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *