ଏହି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଶ-ବ ସହ ବିବାହ କରନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଆଣିବାକୁ ପଡେ ଅନୁମତି

ବିଶ୍ୱରେ ଏଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହାର ଅଦ୍ଭୁତ ନି-ୟ-ମ-କୁ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଏହିଭଳି ଏକ ଦେଶ ଫ୍ରାନ୍ସ ଅଟେ । ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ନି-ୟ-ମ ଅପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦେଶ ବିଷୟରେ କିଛି ବିଶେଷ କଥା , ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ।

ବିକଶିତ ଦେଶର ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସୁଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ହିସାବରେ ୟୁରୋପର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦେଶ । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ଵରେ ଏହା 43 ନମ୍ବରରେ ଅଛି । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟକୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି । ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଥିବା ହୋଟେଲମାନଙ୍କରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ରହିଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ଫିଙ୍ଗିବା ବେଆଇନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ‘ ଏପ୍ରିଲ ଫୁଲ ‘ ଦିବସ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ବିଶ୍ଵର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଦିନ ଜୀବିତ ରୁହନ୍ତି ।

ବିବାହରେ ଧଳା ସୁଟ ପିନ୍ଧିବା ପରମ୍ପରା ଗତ 500 ବର୍ଷରୁ ଚାଲି ଆସୁଛି । ଏଠାରେ ଏହାର ଆରମ୍ଭ 1499 ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍ସ ଇଂଲଣ୍ଡ ପରେ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯିଏକି ବିଶ୍ୱର ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ରାଜତ୍ୱ କରିଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଶ୍ୱରେ 8.6% ସମୁଦାୟ ଅଂଶରେ ଶା-ସନ କରିଛି ।

ଭାରତରେ ସାଧାରଣତଃ 10-20 ପ୍ରକାର ପନିର ଡିସ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ଫ୍ରାନ୍ସରେ 4700 ପ୍ରକାରର ପନିର ଡିସ ତିଆରି ହୁଏ । ଯଦି ମୋଟା ଲୋକମାନଙ୍କ କଥା କୁହାଯାଏ ତେବେ total ୟୁରୋପରରେ ମୋଟା ଲୋକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅଧିକାଂଶ ଅଛି । ଫ୍ରାନ୍ସ ବିଶ୍ଵର ଏକ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଯିଏ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଏକକୀ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କିଲୋମିଟର , କିଲୋଗ୍ରାମ , ଲିଟର ଇତ୍ୟାଦି ।

ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଏକ ବିଚିତ୍ର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ମୃ-ତ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିପାରିବେ । ଯଦିଓ ଏହି ବିବାହ ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଠାରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଵିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ନି-ୟ-ମ ଅନୁସାରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମୃ-ତ-କ-ଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *