ଏଠାର ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷରେ ୫ଦିନ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ କପଡା, ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ

ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଏମିତି ନୀତି ନି-ୟ-ମ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି।ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସେହି ଦେଶ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରାର ପାଳନ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜାଗାରେ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାର ମାନ୍ୟତାକୁ ମନା ଯାଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଥାକୁ ମାନି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଚାଲି ଆସିଛି ପରମ୍ପରା

ମିଡ଼ିଆ ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ,ହିମାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ(Himachal Pradesh)ର ମଣିକର୍ଣ୍ଣ ଘା-ଟି-ର ପୀଣୀ ଗାଁରେ ଗୋଟିଏ ଏମିତି ପ୍ରଥା ଚାଲି ଆସୁଛି; ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ଗାଁରେ ପାଞ୍ଚଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ତ୍ରୀ ବିନା କପଡ଼ାରେ ରହିଥାନ୍ତି। ଏହି ପାଞ୍ଚଦିନରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଥଟ୍ଟାମଜା ମଧ୍ୟ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେହି ସମୟରେ ଗାଁର କୈାଣସି ବି ପୁରୁଷ ମ-ଦ ମଧ୍ୟ ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଏହି ପ୍ରଥାକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମାନୁଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ କ’ଣ ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ ଏହି ପରମ୍ପରା

ମୌସୁମୀ ମାସର ପାଞ୍ଚଦିନ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଏହି ଝଡବର୍ଷା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଅଲଗା ପ୍ରକାରରେ ଯୋଡି ଦେଖା ଯାଇଥାଏ। କୁହାଯାଇଥାଏ କି ସେହି ସମୟରେ ସେଠାର ମହିଳାମାନେ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ବଦଳରେ ସେଠାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ପାହାଡି କପଡ଼ା; ଯାହାକୁ ପଟ୍ଟୁ କୁହାଯାଏ, ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଏବଂ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ ରହିଛି।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ହେଉଛି କି ଯେତେବେଳେ ଏଠାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦେବତା ଲାହୁଆ ଘୋଣ୍ଡ ପୀଣୀ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ ତ ସେହି ସମୟରେ କିଛି ରା-କ୍ଷ-ସ ଏଠାରେ କ-ବ-ଜା କରି ରଖିଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଆସୁଥିବା ଭାଦୋ ସଂକ୍ରାନ୍ତିଙ୍କୁ ଏଠାର ଲୋକ କାଲାମାସ ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି। ଏହିଦିନ ଲାହୁଆ ଘୋଣ୍ଡ ଦେବତା ପୀଣୀ ଗାଁରେ ପାଦ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରା-କ୍ଷସଙ୍କର ବିନାଶ କରି ଦେଇଥିଲେ। ତାହା ପରଠାରୁ ହିଁ ଏହି ନିତି ନି-ୟ-ମ-ର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନିତିକୁ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *