ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ : ହାତୀର ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ ଯୁଵକ,କିନ୍ତୁ ହାତୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମଜା ଚଖେଇ ଦେଲା

ହାତୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ କି ସେ ଯେତିକି ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେତିକି ରା-ଗି ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଅନେକ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦେଖା ଯାଉଛି ହାତୀଙ୍କ କ୍ରୋ-ଧର ଆ-ତ-ଙ୍କ। ଅନେକ ସୁନ୍ଦର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥାଏ। ଆଉ ଗୋଟିଏ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ହାତୀର ରା-ଗ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। କିନ୍ତୁ ରା-ଗ ପଛର କାରଣ ମନୁଷ୍ୟ ହିଁ ଅଟେ।

ଏମିତି କଣ କରିଦେଲେ?

ସୁଶାନ୍ତ ନନ୍ଦା ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଇଏଫଏସ ଅଫିସର ଅଟନ୍ତି। ଏହାର କ୍ୟାପଶନରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ହେବନାହିଁ। ଜଙ୍ଗଲ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ହାତୀଠାରୁ ନିରାପଦ ଦୂରତା ବନାଇ ରଖନ୍ତୁ।’ଏହି ଭିଡିଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମେହରା ତାଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିଥିଲେ।

ହାତୀକୁ ଆସି ଯାଇଥାଏ ରା-ଗ

ଏହି ଭିଡିଓରେ ପ୍ରଥମେ ତ ଗୋଟିଏ ଜିପ ଦେଖା ଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ୟାମେରା ଧରି ବସିଛନ୍ତି। ସେ ହାତୀର ଫଟୋ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ସବୁକିଛି ଠିକଠାକ ଚାଲିଥିଲା। ହଠାତ ହାତୀ ପଛକୁ ବୁଲି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜୀପ ଆଡ଼କୁ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଜୀପକୁ ଓଲଟା ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ହାତୀର ସ୍ପୀଡ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ହୋଇଥାଏ। ଦେଖି ଲାଗିଥିଲା କି ଆଜି ତ ସେ ବହୁତ ରା-ଗରେ ଅଛି। ହେଲେ ଡ଼୍ରାଇଭର ହର୍ନ ମଧ୍ୟ ମାରିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ଵାରା ହାତୀ ପଳାଇଯିବ। କିନ୍ତୁ ସେ ବହୁତ ଜୋରରେ ଦୌଡିଥିଲା। ଜୀପରେ ବସିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ନିଶ୍ଵାସ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପୁଣି ସେ ଧୀର ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଵାସ ନେବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ।

ବହୁତ ଡିଷ୍ଟର୍ବ କରୁଛି ଏହି ଭିଡିଓ

ୟୁଜର କମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଥିଲେ କି ଏମିତି ହର୍ନ ବଜାଇବା ହାତୀମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ବିର-କ୍ତ କରିଥାଏ।

ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦେବା ଉଚିତ

ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଉଚିତ କି ତାଙ୍କୁ ଭିତରେ କଣ-କଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

କିଛି ବି ହେଉ ଏହା ଠିକ ନଥିଲା

ମନୁଷ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଏତେ ବିର-କ୍ତି କଣପାଇଁ କରନ୍ତି

ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ହରକତ ବହୁତ ଖ-ରା-ପ ଲାଗିଛି।ସେ କହିଛନ୍ତି କି ମନୁଷ୍ୟ ବାସ୍ତବରେ କେବେ ସୁଧୁରିବ। ସିଧା କଥା ଅଟେ। ଜଙ୍ଗଲ ଜଙ୍ଗଲି ପଶୁମାନଙ୍କର ଅଟେ। ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ବି-ର-କ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଯାଉଛେ। ପୁଣି ଯେତେବେଳେ ସେ ରାଗି ଯାଇଥାଏ ତ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ହର୍ନ ମାରି ଆହୁରି ଅଧିକ ବି-ର-କ୍ତ କରିଥାଉ। ଏହାଛଡା ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଉଚିତ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରି ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନର ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ। ଆପଣଙ୍କ ମତ ଏହା ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *