ଭାରତକୁ କେବେ ମିଳିବ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀରୁ ମୁକ୍ତି? ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜଣାଇଲେ ସଠିକ ସମୟ

Coronavirus: ଦେଶରେ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ ତାଣ୍ଡବ ରଚି ରଖିଦେଇଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ମୃ-ତ୍ୟୁର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ୨୫ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଠାରେ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ହଜାର ଥିଲା ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃ-ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪ହଜାରକୁ ପାର କରି ଯାଇଛି।

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ (Second Wave) କୋଳାହଳ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି। ପ୍ରତିଦିନ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ(Corona Infected Patients)ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଜୋରରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସମସ୍ତେ ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କି ବାସ୍ତବରେ କୋରୋନାର ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣରୁ କେବେ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ। ପୂର୍ବ ଦିନ ଦେଶର କିଛି ଏକ୍ସ-ପୋର୍ଟ କହିଥିଲେ କି ୭ମଇ ପରେ କୋରୋନାର ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗିବ କିନ୍ତୁ କୋରୋନାର ବଢୁଥିବା କେସକୁ ଦେଖି ସବୁ ଅନୁମାନ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି।

କୋରୋନାର ବଢୁଥିବା ଘଟଣାକୁ ଦେଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁମାନ କରା ଯାଉଛି କି ମଇ ମଧ୍ୟରେ ପୂରା ଦେଶ କୋରୋନା ଶୀର୍ଷକୁ ଚାଲିଯିବ ଏବଂ ଏହାପରେ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇବାକୁ ଲାଗିବ। ଭାରତରେ ପୂର୍ବ ତିନି ଦିନରୁ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪ଲକ୍ଷକୁ ପାର କରି ଯାଇଛି।ପୂର୍ବ ୨୪ଘଣ୍ଟା କଥା କହିବା ତ ଦେଶରେ କୋରୋନାର 4,01,078 ନୂଆ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କି କୋରୋନାରେ 4,187 ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ହରେଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

କୋରୋନାର ବଢୁଥିବା ଘଟଣା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରୌଦ୍ଯୋଗିକୀ ସଂସ୍ଥାନ (IIT)ରେ ପ୍ରଫେସର ମାଥୁକୁମଲ୍ଲୀ ବିଦ୍ୟାସାଗରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜଣା ଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ କୋରୋନା ମହାମାରୀର ସମୟ ଦେଖା ଯାଉଛି ତାର ମୁତାବକ ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନରେ କୋରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ସେମାନେ କାନପୁର ଆଇଆଇଟିର ପ୍ରଫେସର ମନିନ୍ଦ୍ର ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଗଣତୀୟ ମଡେଲର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି କି ଗୋଟିଏ ଅନୁମାନ ମୁତାବକ ଜୁନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ହଜାର ଘଟଣା ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିବ। ହେଲେ ସେ କହିଛନ୍ତି କି କୋରୋନାର କେସକୁ ଦେଖି ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଦଳି ମଧ୍ୟ ପାରେ।

ଦେଶରେ କୋରୋନାର ବଢୁଥିବା ଘଟଣା ଖେଳେଇ ଦେଇଛି ତାଣ୍ଡବ

ଦେଶରେ କୋରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହରୀ ତାଣ୍ଡବ ରଚି ରଖିଦେଇଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ମୃତ୍ୟୁର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।୨୫ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଠାରେ କୋରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ହଜାର ଥିଲା ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃ-ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪ହଜାରକୁ ପାର କରି ଯାଇଛି।ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧୩ଅପ୍ରେଲରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧ହଜାରକୁ ପାର କରି ଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ କି ୨ହଜାର ସଂଖ୍ୟା ୨୦ଅପ୍ରେଲ ଏବଂ ୩ହଜାର ସଂଖ୍ୟା ୨୭ଅପ୍ରେଲକୁ ପାର କରି ଯାଇଥିଲା।ପୂର୍ବ ୧୦ଦିନ ଭିତରେ କୋରୋନାରେ ହେଉଥିବା ମୃ-ତ୍ୟୁର ସଂଖ୍ୟା ୪ହଜାରକୁ ମଧ୍ୟ ପାର କରି ଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *