ଯାହାଙ୍କୁ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ବୋଲି ବିଚାର କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦିଆଯାଇଛି, ବାସ୍ତବରେ ସେ କିଏ?

ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ‘ତୁମେ ମୋତେ ରକ୍ତ ଦିଅ, ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବି’ ଭଳି ଏକ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିଥିବା ସେଇ ମହାନ୍ ପୁରୁଷ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୮୯୭ମସିହାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର କଟକଠାରେ ହୋଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୧୮, ୧୯୪୫ପରଠାରୁ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ମୃ-ତ୍ୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରହସ୍ୟମୟ ହୋଇ ରହିଗଲା। ତାଇୱାନରେ ଏକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ଵାସକରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁର୍ଘ-ଟଣାରୁ ସେ ବଞ୍ଚିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ବିସ୍ମୃତ ଜୀବନ ବିତାଇଲେ। ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ତିନିଥର ଆୟୋଗ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ବୋଷଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ ଦୁର୍ଘଟ-ଣାରେ ହୋଇଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟଜଣକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ରିପୋର୍ଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ବୋଷ ଏକ ନକଲି ମୃ-ତ୍ୟୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଜୀବିତ।

ତେବେ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଖାରଜ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଏହିପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ଏପିସୋଡ୍ ବୋଷ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ବୋଷ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଏମିଲି ଶଙ୍କେଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ୧୯୯୬ରେ ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଏକ ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏମିତିରେ ଏମିଲିଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦିଆଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ଥିଲେ।

ଗତ ବର୍ଷ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବୋଷଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏମିଲି ସେଙ୍କଲ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏମିଲି ୨୬ଡିସେମ୍ବର ୧୯୧୦ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୯୬ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚିତ୍ରଟି ଏମିଲିଙ୍କର ନୁହେଁ, ବରଂ ଫରାସୀ ଲେଖକ ମ୍ୟାକ୍ସିମିଆନି ପୋର୍ଟାସଙ୍କର ଥିଲା। ଆଗକୁ ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୋର୍ଟାସଙ୍କ କାହାଣୀ..

ମ୍ୟାକ୍ସିମିଆନି ପୋର୍ଟାସଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୦୫ରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ୧୯୩୫ରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାରତରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇ ସାବିତ୍ରୀ ଦେବୀ ରଖିଥିଲେ। ସାବିତ୍ରୀ ଦେବୀ କୋଲକାତାର ବାସିନ୍ଦା କୃଷ୍ଣ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେ ହିଟଲରଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ଥିଲେ। ସେ ହିଟଲରଙ୍କୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କଳିଯୁଗ ଅବତାର ବୋଲି ମାନୁଥିଲେ। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କ ହେତୁ ବିଷ୍ଣୁ ହିଟଲର ଭାବରେ ଅବତାରିତ ହୋଇଥିଲେ।

ନେତାଜୀ ଏବଂ ଏମିଲିଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ :

ଇଂରେଜମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ ଗଠନ କରିଥିବା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ୧୯୩୪ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାସିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଭାରତରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ (ୟୁରୋପ) କୁ ଚାଲିଗଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରକାଶକ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟ୍ରଗଲ୍’ ନାମକ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ନେତାଜୀ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ଦରକାର କରନ୍ତି ଯିଏ ଇଂରାଜୀ ଭାଷୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଟାଇପିଂ ଜାଣନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨୩ ବର୍ଷୀୟ ଏମିଲି (ଡାହାଣରୁ ପ୍ରଥମ) ତାଙ୍କର PA ହୋଇଥିଲେ। ଏମିଲି ଜୁନ୍ ୧୯୩୪ରୁ ନେତାଜୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହିଠାରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ବିକଶିତ ହେଲା।

ପ୍ରେମ କି ଦିବାନା :

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ବଡ ଭାଇ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପୁଅ ସୁଗତ୍ ବୋଷ, ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ‘ହିଜ୍ ମେଜେଷ୍ଟ୍ରୀ ଅପୋନେଣ୍ଟ -ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆଜ ଷ୍ଟ୍ରଗଲ ଏଗେନ୍ଷ୍ଟ ଆମ୍ପାୟାର ‘ରେ ଏମିଲି ଏବଂ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏମିଲିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଅନେକ ବିବାହ ଏବଂ ପ୍ରେମର ଅଫର ଆସିଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନଥିଲେ। ଏମିଲି ତାଙ୍କ ମନ ଏବଂ ହୃଦୟରେ ସ୍ଥିର ହୋଇ ରହିଥିଲେ।

ପରେ କରିଲେ ବିବାହ:

ଏମିଲିଙ୍କ ପିତା ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଥିଲେ। ଏମିଲି ଏବଂ ନେତାଜୀ ୧୯୪୨ମସିହାରେ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ନଭେମ୍ବର ୨୯,୧୯୪୨ରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାମ ଅନୀତା ବୋଷ ରଖାଗଲା। କିନ୍ତୁ, କେତେକ ସ୍ଥାନ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ବର୍ଷକୁ ୧୯୩୭ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସୂଚନା ୧୯୯୩ ରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ବାହାରିଲା।

କେତେକ ଐତିହାସିକ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ନେତାଜୀ ଇଂରେଜ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ନେତାଜୀଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିଜର ଗୁପ୍ତଚରମାନଙ୍କୁ ୧୯୪୧ମସିହାରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

୨୧ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୩ରେ, ନେତାଜୀ, ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଜର୍ମାନୀ, ଜାପାନ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, କୋରିଆ, ଚୀନ୍, ଇଟାଲୀ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ସମେତ ୧୧ଟି ଦେଶର ସରକାର ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *