ତିନି ବର୍ଷ ବୟସ୍କା କର୍କଟ ପୀଡିତ ପିଲା କରୋନାଙ୍କୁ ହରେଇଲେ, ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ଦେଖନ୍ତୁ video

ସାରା ଦେଶରେ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ କ୍ରମାଗତ ମୃ-ତ୍ୟୁର ଖବର ଆସୁଛି । କେଉଁଠାରେ ବେଡ଼ ର ଅଭାବ ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାରାଣାସୀରେ ତିନି ବର୍ଷ ବୟସ୍କା କର୍କଟ ପୀଡିତା କରୋନାଙ୍କୁ ହରେଇଛନ୍ତ୍। ହୋମି ଭବା କର୍କଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ତିନି ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଯେତେବେଳେ କରୋନାଙ୍କୁ ହରେଇଲେ, ସେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନେ ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଲେ।

ସାତ ଦିନ ପୂର୍ବେ ରକ୍ତ କର୍କଟରେ ପୀଡିତ ପିଲାକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରା ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କେହି ବି ଆଶା କରିନଥିଲେ ଯେ ପିଲାଟି ବଞ୍ଚି ପାରିବ। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ରଙ୍ଗ ଆଣିଥିଲା। ରକ୍ତ କର୍କଟ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ସତ୍ବେ ତିନି ବର୍ଷର ଶିଶୁ କରୋନାଙ୍କୁ ସାତ ଦିନରେ ହରେଇ ଦେଇଥିଲା।

ଶିଶୁର କରୋନା ରି-ପୋ-ର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନେ ଖୁସିରେ ନାଚି ଉଠିଲେ। ଡାକ୍ତରଖାନା ୱାର୍ଡରେ ପିପିଏ କିଟ୍ ପିନ୍ଧି ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନେ ଆନନ୍ଦରେ କରତାଳି ଦେଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସ ସହିତ ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମିଶି ତାଳି ମାରିଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୭୨ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯାଇଛି

ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା, ସମସ୍ତେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଏବଂ ଶିଶୁର ଜୀବନକୁ ସାଲମ୍ କରିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତର ପଙ୍କଜ ଚତୁର୍ବେଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ହୋମି ଭବା କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କରୋନା ରୋଗୀମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ସେହି ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିଥାଉ ।

ହୋମି ଭବା କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାତ୍ର ୨୨ ଦିନରେ ୪୭୨ କୋଭିଡ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ମିଳିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୯ ରୋଗୀ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୧୪୧ କର୍କଟ ଏବଂ କୋଭିଡ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *