କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା କାହିଁକି ହେଲା ଆଲର୍ଜି? ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଏହାର କାରଣ ଜଣାଇ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି

ବ୍ରିଟେନ ହେଉଛି କରୋନା ଟିକା ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦିନରେ କିଛି ଲୋକ ଏହି ଟିକା ପ୍ରତି ଆଲର୍ଜି ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ବ୍ରିଟେନରେ ବ୍ୟାପକ ଟିକା ଦେବା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବ୍ରିଟେନରେ Pfizer-BioNTech ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ ଦିନରୁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ଆଲର୍ଜି ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ଡାକ୍ତରୀ ବିଭାଗ ଏକ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେଉଛି କିମ୍ବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ବ୍ରିଟେନରେ କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଦୁଇ ଜଣ ଲୋକ ଆଲର୍ଜିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟିଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଏହି ଟିକାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍କେଲରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ଏଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

ଯେଉଁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହାକୁ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ସେଇ ସବୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବାକୁ ମନା କରାଯାଇଛି , ଯାହାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମରୁ ଔଷଧରେ ଆଲର୍ଜି ରହିଛି।

ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିବାରେ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି। ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲାଇନରେ ଅଛନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯଦିଓ ଆମେରିକା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଔଷଧରେ ଆଲର୍ଜି ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ବ୍ରିଟେନରେ ଦୁଇଟି ମାମଲା ପରେ କାନାଡା ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛି।

Pfizer-BioNTech ଜାନକାରୀ ଦ୍ଵାରା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇନଥିଲା ଯେଉଁମାନେ କି କୌଣସି ଔଷଧ ପ୍ରତି ଆଲର୍ଜି ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ଅଧୀନରେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଙ୍କ କହିବାନୁସରେ ଯେ ଟିକା ପ୍ରତି ସମସ୍ତେ ଆଲର୍ଜି ହେବେ ବୋଲି , ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ବ୍ରିଟେନରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟିକା ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଆରମ୍ଭରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି, ଯାହା ପରେ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଅଧା ଡଜନ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି, ଯାହା କେବଳ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *