କୋଟିପତି ରତନ ଟାଟା କାହିଁକି ବିବାହ କଲେ ନାହିଁ? ନିଜେ କହିଲେ ଏହାର କାରଣ

ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରତନ ଟାଟା କେବେବି କାହାକୁ ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ରତନ ଟାଟା କାହାକୁ ଭଲ ପାଉ ନଥିଲେ। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ନିଜେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରେମ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ଚାରିଥର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କଠିନ ସମୟର ସାମ୍ନାରେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ପରେ, ରତନ ଟାଟା ଆଉ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ରତନ ଟାଟାଙ୍କର ୬୩ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କହିବୁ।

କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ରତନ ଟାଟା ୨୮ଡିସେମ୍ବର ୧୯୩୭ରେ ସୁରଟରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ଟାଟା ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ରତନ ଟାଟା ବ୍ୟବସାୟ ଜଗତରେ ଅନେକ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରେମ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବିଫଳତା ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିଥିଲେ।

ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅବିବାହିତ ଶିଳ୍ପପତି ରତନ ଟାଟା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ବିବାହ ପ୍ରତି ଥିବା ପ୍ରେମର ଶେଷରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନଥିଲେ।

ଟାଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ଦୂରରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅବିବାହିତ ହେବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ଯଦି ସେ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଜଟିଳ ହୋଇଥାନ୍ତା।

ସେ କହିଥିଲେ, ଯଦି ଆପଣମାନେ ମତେ ପଚାରିବେ ଯେ ମୁଁ କେବେ ହୃଦୟ ଦେଇଥିଲି କି ନାହିଁ, ତେବେ ମୋର ଉତ୍ତର ଏହା ରହିବ ମୁଁ ଚାରିଥର ବିବାହ କରିବାକୁ ଗମ୍ଭୀର ଥିଲି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କିଛି ଭୟ ହେତୁ ମୁଁ ପଛକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲି। ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ଦିନ ବିଷୟରେ ଟାଟା କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆମେରିକାରେ କାମ କରୁଥିଲି, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ବୋଧହୁଏ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲି ଏବଂ ମୁଁ କେବଳ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିବାରୁ ଆମେ ବିବାହ କରିପାରିଲୁ ନାହିଁ।

ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ, ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଆମେରିକାର ଅନ୍ୟ କାହା ସହିତ ବିବାହ କଲେ।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା କି ସେ ଯାହାଙ୍କୁ ଭଲପାଉଥିଲେ,ସେ ସହରରେ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ,ସେ ଉତ୍ତରରେ ହଁ କହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏ ବାବଦରେ ଅଧିକ କହିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ରତନ ଟାଟା ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା। ରତନ ଟାଟାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ୭ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା,ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ମାତା ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲାଳିତପାଳିତ ହୋଇଥିଲେ।

ରତନ ଟାଟା କାରଗୁଡିକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ଵାବଧାନରେ ଏହି ଗ୍ରୁପ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର, ଜାଗୁଆର, ରେଞ୍ଜରୋଭର ହାସଲ କଲା। ରତନ ଟାଟା ମଧ୍ୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ଏବଂ ପିଆନୋ ବଜାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି।

ଅବସର ପରେ ଟାଟା କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାକି ଜୀବନକୁ ମୋର ଅଭିଳାଷ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ପିଆନୋ ବଜାଇବା ଓ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ଅଭିଳାଷକୁ କରିବି।

ଭାରତ ସରକାର ରତନ ଟାଟାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ (୨୦୦୦) ଏବଂ ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ (୨୦୦୮) ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ପୁରସ୍କାରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଦେଶର ତୃତୀୟ ତଥା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *