ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼କୁ ଏକାଠି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା, ଓଜନ ହ୍ରାସ ସହିତ ଆପଣ ଏହି ୭ ପ୍ରକାରର ରୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ

ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ ହେଉଛି ଏମିତି ଖାଦ୍ୟ ଯାହାକୁ ଆପଣ ସହଜରେ ଘରେ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଏକାଠି ଖିଆଯାଏ କିମ୍ବା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ | ଏହାକୁ ଖାଇବାର ୮ ଟି ଲାଭ ଏଠାରେ ଜଣେଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ଜିରା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମ ଘରେ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ରୂପରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଆମେ ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଡାଲି ଏବଂ ତରକାରୀରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ | ସେହିପରି ଗୁଡ଼ ର ବ୍ୟବହାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଇବା ତିଆରିରେ କିମ୍ବା ସାଧାରଣତ ଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁଡ଼ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଗୁଡ଼ ଏବଂ ଜିରା ଏକାଠି ଖିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ହେବ?

ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କୁହାଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଖାଦ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରିବ | ଏବେ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ :

ଓଜନ ବଢିବା ଦ୍ୱାରା ମଧୁମେହ ଓ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଏମିତିକି ଜିରା ପାଣି ଫୁଟାଇ ଗୁଡ଼ ସହିତ ଖାଇଲେ, ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ| ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଜିରାକୁ ଭାଜି ଗୁଣ୍ଡ କରି ଏହାକୁ ଗୁଡ଼ ସହିତ ଖାଇ ମଧ୍ୟ ପାରିବେ | ମୁଖ୍ୟତଃ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି|

ରକ୍ତହୀନତାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ :

ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ର ପରିମାଣ କମ୍ ଥିବାକୁ ରକ୍ତହୀନତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହି ସମସ୍ୟା ମୁଖ୍ୟତଃ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ଦେଇଥାଏ | ଯେବେକି ଗୁଡ଼ରେ ଥିବା ଆଇରନର ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ଖାଉଥିବାବେଳେ ରକ୍ତହୀନତାର ଆଶଙ୍କା ଅନେକ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ| ଏଥି ସହିତ, ଜିରା ସହିତ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ |

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ :

ହାଇ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ ର ସମସ୍ୟା କୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ହୃଦ୍ ରୋଗ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ| ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପରିମାଣ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥାଏ, ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ନିୟମିତ ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ହାଡ ଶକ୍ତ ହୁଏ :

ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତଃ କ୍ୟାଲସିୟମ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆବଶ୍ୟକ | ଯେମିତି କି ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସହାୟକ କରିଥାଏ | ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦୁଇଟି ଖାଦ୍ୟରେ ହାଡ କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାରେ ଗୁଣ ରହିଛି | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ଅତଏବ, ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ହାଡ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ପାଇଁ ଓ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସକ୍ରିୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ |

ହୃଦରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ :

ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି | ଭାରତରେ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ, ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ହୃଦରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଗୁଡ଼ ଏବଂ ଜିରା ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପକାରୀ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଉଭୟ ଗୁଡ଼ ଏବଂ ଜିରା ରେ କାର୍ଡିଓପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଥାଏ | ଏହା ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ଅନେକ ଗୁଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ କରିପାରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣ ହୃଦରୋଗର ଶିକାର ହେବେ ନାହିଁ|

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ଅଧିକ କରାଇଥାଏ :

ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ ହୁଏ। ଏହି ଦୁଇ ଖାଦ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ | ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କୋଷକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଆପଣ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ |

ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ :

ଆମ ଶରୀରର ଅଧିକାଂଶ ରୋଗ ପେଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ | ଶରୀରର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇଥାଉ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଆମ ଶରୀର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ପେଟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଏଥିପାଇଁ ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ କାରଣ ସେଥିରେ ଫାଇବର ପରିମାଣ ଥାଏ | ଫାଇବର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁଗମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା :

ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜିରା ଏବଂ ଗୁଡ଼ ରାମବାଣ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଥାଏ | ଗୁଡ଼ ସ୍ୱାଦ ଗରମ ଅଟେ | ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଗରମ ସ୍ୱାଦଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା ହୋଇଛି | ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗୁଡ଼ର ବ୍ୟବହାର ବହୁ ପରିମାଣରେ ଲାଭ ଦେଇପାରେ | ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନେ କାଶ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଛୋଟ ଅଦା ସହିତ ଗୁଡ଼ ନେଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଆରାମ ମିଳି ଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *