ସଂଘର୍ଷ କୁ ପାରି କରି କରି ଏମିତି ହୋଇଥିଲେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟିକା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି କରିନଥିଲେ ବିବାହ

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଓ ଆଦରଣୀୟ ଗାୟିକା ଭାବରେ ପରିଚିତ। ସେ ଫିଲ୍ମ ରେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ଦୁନିଆ ସାରା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ଫ୍ୟାନ ର ଅଭାବ ନାହିଁ। ଭାରତର କୋକିଳ ସ୍ଵର କୁହାଯାଉଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗାୟିକା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ଜୀବନ ସଫଳତା ର ସହ ଭରି ହୋଇଛି ପ୍ରାୟ ଛଅ ଦଶ ଙ୍କ ରୁ ଅଧିକ ସଙ୍ଗୀତ ର ଦୁନିଆ କୁ ସେ ନିଜର ବିଶ୍ବାସୀ କତା ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ସ୍ଵର ଏତେ ସୁରିଲା କି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର ମଧୁର ସଙ୍ଗୀତ ରେ ହଜିଯାନ୍ତି।

ତାଙ୍କର ସ୍ୱର କୁ ଶୁଣି ଲୋକମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ପାଣି ଆସିଯାଉଥାଏ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଉଛି କି ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ଜନ୍ମ ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୨୯ ମସିହାରେ ମଧ୍ଯ ପ୍ରଦେଶ ରେ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ର ନାମ ଦିନନାଥ ମଙ୍ଗେଶକର । ଯିଏ କି ଏକ ରଙ୍ଗ ମଞ୍ଚ ର ଗାୟକ ଥିଲେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଥିବା କିଛି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର କଣ ପାଇଁ ଯାଇନଥିଲେ ସ୍କୁଲ:

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ପିଲାଦିନରୁ ସଙ୍ଗୀତରେ ବହୁତ ରୁଚି ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଘରର ପରିବେଶ ମଧ୍ଯ ଗୀତ ସଙ୍ଗୀତ ଆଉ କଳାର ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେ ତା ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ବାପା ଦିନନାଥ ମଙ୍ଗେଶକର ତାଙ୍କୁ ସଙ୍ଗୀତ ଶିଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳ ତାଙ୍କର ବୟସ ୫ ବର୍ଷ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଭଉଣୀ ଆଶା, ଉଷା ଆଉ ମୀନା ମଧ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ଶିଖୁଥିଲେ। ଯେବେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ପଠା ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶିକ୍ଷକ ଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଏକ କଥା କୁ ନେଇ ଝଗଡ଼ା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ ଆଶା କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ନେଇଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷକ ଆଶା କୁ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ବସିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ରାଗ ଆସିଥିଲା ଆଉ ସେ କେବେ ବି ସ୍କୁଲ ଗଲେ ନାହିଁ।

ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବଢ଼ି ଯାଇଥିଲା ପରିବାରର ବୋଝ:

ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରକୁ ଆସିଥିଲା ପରିବାର ର ବୋଝ। ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ୧୯୪୨ ମସିହାରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ବାପା ଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ବହୁ ବାଧାର ପାହାଡ଼ ଚିଣ୍ଡି ପଡ଼ିଥିଲା। ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟର ଗାୟିକା ଓ ଅଭିନୟ କରିବାର ସହାୟତା ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନୟ ଜମାରୁ ବି ପସନ୍ଦ ନଥିଲା। ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ ନହେବା କାରଣରୁ ସେ ଜବରଦସ୍ତି କିଛି ହିନ୍ଦୀ ଆଉ ମରାଠୀ ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ ମଧ୍ଯ କରିଥିଲେ। ମାଝୋ ବାଲ (୧୯୪୩), ଗଜଭାତ୍ଵ (୧୯୪୪) ମଙ୍ଗଳା ଗୌରୀ (୧୯୪୨), ଜୀବନ ଯାତ୍ରୀ (୧୯୪୬) ଭଳି ଫିଲ୍ମରେ ସେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଏଥିପାଇଁ କରିନଥିଲେ ବିବାହ:

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ବିବାହ ହୋଇପାରିନଥିଲା। ଯେବେ ତାଙ୍କ ବାପା ଙ୍କ ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳ ପରିବାର ର ବୋଝ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଆସିଯାଇଥିଲା। ସେ ଦୁନିଆର ସମସ୍ୟାରେ ଏତେ ଫସି ଯାଇଥିଲେ କି ସେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ କେବେ ବି ଭାବି ନଥିଲେ। ଏକ ପରୀକ୍ଷା ରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ନିଜେ କହିଥିଲେ କି ଘରର ସବୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ମୋ ଉପରେ ଅଛି। ଏମିତିରେ ବି କେତେଥର ବିବାହର ଭାବନା ଆସୁଥିଲା ତାହା ଉପରେ ସେ କହିପାରୁ ନଥିଲେ। ବହୁତ କମ ବୟସରେ ମୁଁ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଭାବିଲି କି ପ୍ରଥମେ ସବୁ ଛୋଟ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଦେବି ଆଉ ତାହାପରେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ର ବାହାଘର ମଧ୍ଯ ହୋଇଗଲା। ପିଲା ହୋଇଗଲା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ଵ ଆସିଗଲା। ଏହି ପ୍ରକାରରେ ସବୁ ସମୟ ଚାଲିଗଲା।

ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ସହ କିଶୋର କୁମାର ଙ୍କ ଦେଖା:

ଯେବେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଫିଲ୍ମ ରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସେବେ ସେ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ ରେ ଷ୍ଟୁଡ଼ିଓ ଯାଉଥିଲେ। ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ତାଙ୍କୁ କିଶୋର କୁମାର ମିଳିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଅପରିଚିତ ଥିଲେ। କିଶୋର କୁମାର ଙ୍କ ହରକତ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ଅଜବ ପ୍ରକାରର ଲାଗୁଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି କି ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ସେ ସମୟରେ ଖେମଚଣ୍ଡ ପ୍ରକାଶ ର ଏକ ଫିଲ୍ମ ରେ ଗୀତ ଗାଉଥିଲେ, ସେବେ ଗୋଟେ ଦିନ କିଶୋର କୁମାର ତାଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ, ସେବେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଖେମଚଣ୍ଡ କୁ କିଶୋର କୁମାର ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେବେ ଖେମଚଣ୍ଡ କହିଲେ କି ଅଶୋକ କୁମାର ଙ୍କ ସାନ ଭାଇ କିଶୋର କୁମାର। ଖେମଚଣ୍ଡ ଏ ଦୁଇଜଣ ଙ୍କର ପରିଚୟ କରାଇଥିଲେ।

ମହମ୍ମଦ ରଫି ଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ବିବାଦ:

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ସବୁ ପ୍ରକାରର ବିବାଦ ରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଥର ତାଙ୍କର ମନ ଜରୁରୀ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି କି ମହମ୍ମଦ ରଫି ଆଉ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କ ର ଗୀତର ରିଆଲିଟି ରେ ଏକମତ ହୋଇ ପାରିଲେନି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୀତ ଗାଇ ନଥିଲେ।

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର:

ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ଙ୍କୁ ବହୁତ ସାରା ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଯେତେ ପୁରସ୍କାର ଆଉ ସମ୍ମାନ ମିଳିଛି, ତାହା ଠାରୁ ଅଧିକ ପାଇଁ ସେ ମନା କରିଦେଲେ।୧୯୭୦ ମସିହାରେ ସେ ଫିଲ୍ମ ଫେଅର ଙ୍କୁ କହି ଦେଇଥିଲେ କି ସେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗାୟିକା ର ପୁରସ୍କାର ନେବେ ନାହିଁ ଆଉ ଏହାର କାରଣ ନୂଆ ଗାୟିକା ଙ୍କୁ ଏହା ଦିଆଯିବା ଉଚିିତ। ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ର ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯିଏ କି ଭାରତ ରତ୍ନ ଆଉ ଦାଦା ସାହେବ ଫେଲା ର ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *