ଚୁମ୍ବନ ଦ୍ଵାରା ଶରୀରକୁ ହୁଏ 8 ଟି ଲାଭ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଜ୍ଞାନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ

ଚୁମ୍ବନ କେବଳ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ନୁହେଁ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଲାଭଦାୟକ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ରୋମାଣ୍ଟିକ ଚୁମ୍ବନ ଶରୀରରୁ 2 ରୁ 26 କ୍ୟାଲୋରୀ ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ନିଜ ସାଥୀ ବ୍ୟତୀତ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କିମ୍ବା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚୁମ୍ବନଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଉପକାର ଥାଏ । ବିଜ୍ଞାନ ଏହି ବିଷୟରେ କ’ଣ କହୁଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ହାପି ହରମୋନ୍ସ : ଚୁମ୍ବନ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ଏକ କକଟେଲ ନିର୍ଗତ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଏ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍, ଡୋପାମାଇନ୍ ଏବଂ ସେରୋଟୋନିନ୍ ଭଳି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଭାବନା ଏବଂ ସଂଯୋଗକୁ ଦୃଢ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ ।

ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍: ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଯାହାର ସମ୍ପର୍କ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବନ୍ଧନ ସହିତ ଜଡିତ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାହା ସହିତ ଏକ ବିଶେଷ ସଂଯୋଗ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏହି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ନିର୍ଗତ ହୁଏ । ଆପଣଙ୍କର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମ୍ପର୍କ ସହିତ, ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହାର ବିଶେଷ ଭୂମିକା ରହିଛି ।

ଚିନ୍ତା ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି : ଚୁମ୍ବନ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତର କମ୍ ହୁଏ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାପମୁକ୍ତ ଅନୁଭବ କରେ । ଚୁମ୍ବନ ସହିତ, ସ୍ନେହ ଯୋଗାଯୋଗ ଯେପରିକି ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା କିମ୍ବା ଆୟ୍ ଲଭ୍ ୟୁ କହିବା ଆମର ମାନସିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ରକ୍ତଚାପ : ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁସ୍ତକର ଲେଖକ ଆଣ୍ଡ୍ରେୟା ଡିମିର୍ଜୀୟା କୁହନ୍ତି, କିସ୍ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତବାହୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ । ଏହାଦ୍ବାରା ରକ୍ତ ସ୍ରୋତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ତୁରନ୍ତ କମିଯାଏ ।

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କ୍ରାମ୍ପ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି: ରକ୍ତ ନଳୀଗୁଡିକର ବିସ୍ତାର ଦ୍ଵାରା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କ୍ରାମ୍ପ୍ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତ ବାହିକାଗୁଡିକର ଡାୟଲିସିସ୍ କାରଣରୁ ରକ୍ତଚାପ କମିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଉନ୍ନତି : 2009 ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋମାଣ୍ଟିକ ଚୁମ୍ବନର ଅନୁଭବ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ଚୁମ୍ବନ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିପାରେ । ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ।

କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ନ : ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କୁହନ୍ତି ଚୁମ୍ବନ ଆମ ଶରୀରର କ୍ୟାଲୋରୀକୁ ଶୀଘ୍ର ବର୍ନ କରିପାରେ । ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍ ର ଚୁମ୍ବନ 2 ରୁ 26 କ୍ୟାଲୋରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ । ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଏହା ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୂତ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନ ପାରେ, ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଏହା ଅତିରିକ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ: ଚୁମ୍ବନ ଶରୀରରେ ହାପି ହରମୋନକୁ ବୁଷ୍ଟ୍ କରେ ଏବଂ କର୍ଟିସୋଲ ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରେ । ଏହା ଆମର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇଥାଏ । 2016 ମସିହାରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତର ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *