ଭୁଲରେ ବି ଆକାଶରୁ ଖସୁଥିବା ବରଫଖଣ୍ଡକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ହେଇପାରେ ଏହା ବିମାନରୁ ଖସୁଥିବା ପରିସ୍ରାର ବରଫ ଖଣ୍ଡ

ବେଳେବେଳେ ବର୍ଷାରେ ପାଣି ବୁନ୍ଦା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଛୋଟଛୋଟ ବରଫ ଖଣ୍ଡ ପଡ଼ିଥାଏ, ଯାହାକୁ କୁଆପଥର କୁହାଯାଏ । ପିଲାମାନେ ଏହି କୁଆପଥର ଉଠାଇ ମଧ୍ୟ ଖାଇଦିଅନ୍ତି । ଆକାଶରୁ ଖସି ଆସୁଥିବା ଏହି ତୁଷାରପାତଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବିମାନରୁ ପରିସ୍ରା ହେତୁ ହୋଇପାରେ, ସେଥିପାଇଁ ସମ୍ଭାଳନ୍ତୁ । ହଁ, ବିମାନରେ ମଇଳା ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟାଙ୍କି ତିଆରି କରାଯାଏ । ବେଳେବେଳେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ମଇଳା ବାହାର କରିଥାଏ।

୨୦୦୬ ରେ ଆଣ୍ଡି ଏବଂ ଗ୍ନୋରଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ୨୦୦୬ରେ ସେମାନଙ୍କ ଛାତ ଉପରେ ତୁଷାରପାତ ପଡ଼ିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଲା କି ସେଗୁଡା ତୁଷାର ବା କୁଆପଥର ବୋଲି, କିନ୍ତୁ ଭଲଭାବେ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା। ସେ ଥିଲା ବିମାନରୁ ଖସୁଥିବା ପରିସ୍ରା ଯାହା ଶୀତ ହେତୁ ପ୍ରବଳ ବରଫରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଗୁଜବ ପ୍ରଚାରିତ ହେଲା ଯେ ସମସ୍ତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବିମାନ ତଳୁ ବାହାରି ଆସେ ଏବଂ କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଆଧୁନିକ ବିମାନରେ, ଏହି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ଏକ ଟାଙ୍କିରେ ରଖାଯାଏ।

ବେଳେବେଳେ ଜିନିଷ ଭୁଲ ବି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଗଚ୍ଛିତ ଜଳ ବିମାନରୁ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ବାହାରି ଆସେ,ଏହାକୁ ବ୍ଲୁ ଆଇସ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

ଅନେକ ଥର ଏପରି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏହିପରି ଭୂମିରେ ପଡିଛି। ଆଣ୍ଡି ଏବଂ ଜେନୋର ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ବଗିଚାରେ ଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ବିମାନରୁ ୧୮ ଇଞ୍ଚ ଚଉଡା ବ୍ଲକ ତାଙ୍କ ଛାତ ଉପରେ ପଡିଥିଲା।

ଆଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେହି ତୁଷାରପାତ ତାଙ୍କ ଛାତ ଉପରେ ପଡିଲା, ସେତେବେଳେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ ଆସିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅନିଷ୍ଟ ହୋଇନଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଲାଗିଲା କି ଏହା କୁଆପଥର ; କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଦେଖିଲେ, ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ଏହା ଏକ ୟୁରିନ୍ର ବରଫ କ୍ୟୁବ୍।

ଗ୍ରେଟ୍ ଗ୍ଲେନ୍ ହୋମରେ ରହୁଥିବା ଷ୍ଟିଫାନି କୋଲ୍ଙ୍କ ସହିତ ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କାର ଉପରେ ବରଫ ଗୋଲା ପଡିଥିଲା ​​, ବିମାନରୁ ଖସିପଡିଥିବା ପରିସ୍ରାର ତୁଷାରପାତ ଛଡା ଆଉ କିଛି ନଥିଲା।

ଉଭୟ ମାମଲାରେ ମାଲିକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବିମାନ ସେବା ପକ୍ଷରୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *