ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଶାଗ ନୁହେଁ, ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଶାଗ, ଆପଣ ୧ କିଲୋ ମୂଲ୍ୟରେ ୧୫ ଗ୍ରାମ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ

୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ପୁରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆଜିର ଦିନରେ ଭୋକରେ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି । ୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୫ ରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (FAO) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଏହି ସଂଘ (ଆସୋସିଏସନ) ୧୯୮୧ ପରଠାରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୯ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସୁପର ଶାଗ ବିଷୟରେ କହିବୁ । ପ୍ରାୟତ ଆମେ ବଜାରରୁ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ୧୦-୨୦ କିମ୍ବା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ୪୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ଆଣିଥାଉ । ଲୋକମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ କିଣି ଖାଇଥାନ୍ତି । ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଏହି ଶାଗ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ସେହିପରି ପନିପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଆମ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ଶାଗ ଅଛି ଯାହାର ଦାମ୍ ସୁନା ଦାମ୍ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ । ହପ୍ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ନାମକ ଏହି ଶାଗ କିଲୋ ପିଛା ୧୦୦୦ ୟୁରୋରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ଯାହା ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ । ଦାମ୍ ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୁପର ଶାଗର ଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିବୁ ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ ରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ (World Food Day) ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ଶାଗ ବିଷୟରେ କହିବୁ ।

ଏହି ଶାଗ ହେଉଛି ହପ୍ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ।ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୦୦ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୮୦ ରୁ ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋ ହେବ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବା କଥା ଏହା ହେଉଛି ଏହା ଦାମ୍ ହେବା ସତ୍ତ୍ଵେ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ବହୁତ ଚାହିଦା ରହିଛି ।

ହପ୍ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ଫୁଲକୁ ‘ହପ୍ କୋନସ୍’ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଫୁଲର ବ୍ୟବହାର ବିୟରରେ କରାଯାଇଥାଏ । ବାକି ତା’ର ଡାଳଗୁଡିକୁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଖାଇ ପାରିବେ ।

ହପ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ଡାଳଗୁଡିକ ଶତାବରୀ (asparagus) ଉଦ୍ଭିଦ ପରି ଦେଖା ଯାଇଥାଏ । ଏହାର ଡାଳଗୁଡିକୁ ଶାଗ ଭାବରେ ତିଆରି କରାଯାଏ । କିଛି ଲୋକ ଶାଗ ବଦଳରେ ଏହାର ଆଚାର ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି । ଏହାର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱାଦରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ରାଗ ହୋଇଥାଏ ।

ହପ୍ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଜଡ଼ି-ବୁଟି ବା ଔଷଧ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବା ଠାରୁ ଯକ୍ଷ୍ମା (TB) ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ।

ଏହାକୁ କଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁତ ତିକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ହପ ଶୁଟ୍ସ (Hop Shoots) ର ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର ପିଆଜ ପରି ସାଲାଡରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ହପ୍ ଶୁଟ୍ସ  (Hop Shoots) ପରି ଭାରତରେ ଶିମଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ଶାଗ ମିଳିଥାଏ, ଯାହାର ନାମ ଗୁଚ୍ଛି ( guchhi ) । ଏହା ମଧ୍ୟ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ଦାମ ୩୦ ରୁ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋ ହେବ ।

ଗୁଚ୍ଛିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ହେଉଛି ମାର୍କୁଲା ଏସ୍କୁଲେଣ୍ଟା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୀରେ ସ୍ପଞ୍ଜ ଛତୁ (Mushroom) କୁହାଯାଏ । ଛତ୍ରି, ଟଟମୋର, ଡୁଙ୍ଗ୍ରୋ କିମ୍ବା ଗୁଚ୍ଛି, ଏହି ପରି ଅନେକ ନାମ ଅଛି ଏହି ଛତୁର ।

ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ଛତୁ ହୃଦୟ ରୋଗୀ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ-ବି ଏବଂ ଡି ବ୍ୟତୀତ ଭିଟାମିନ-ସି ଏବଂ ଭିଟାମିନ-କେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ ।

କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଲୋକମାନେ ଗୁଚ୍ଛିକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମାତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *