ଏହି ବାଳକଟିର 10 ବର୍ଷ ଏବଂ ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ 18 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରେ

ଆଜିର ଯୁଗରେ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଯାଇଛି ଯେମିତି ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଟି ପାରମ୍ପାରିକ କ୍ୟାରିଅରକୁ ପଛରେ ପକାଇଦେଇଛି । ଏହାର ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ରାୟନ କାଜି । 10 ବର୍ଷର ଏହି ପିଲା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନିଜ ଡିଜିଟାଲ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ଆଜି ସେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ ।

2015 ମସିହାରେ ରାୟନ କାଜି ନିଜ ୟୁଟ୍ୟୁବ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଖେଳନା ବିଷୟରେ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏହି ସମୀକ୍ଷା ଦେଖି ନିଜ ମାତାଙ୍କୁ କହିଲେ ଯଦି ସବୁ ପିଲା ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅଛନ୍ତି ତାହେଲେ ମୁଁ ଏଠି କଣ କରୁଛି ? ଏହାପରେ ଏହି ପିଲାଟିର ଡିଜିଟାଲ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ରାୟନଙ୍କ ଭିଡ଼ିଓ ସମୀକ୍ଷା ପ-ଦ୍ଧ-ତି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଫ୍ୟାନ ବେସ ବହୁତ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା । ତିନି ବର୍ଷପରେ ରିୟାନଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଏବଂ ସେ 2018 , 2019 ଏବଂ 2020 ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରିଥିବା ୟୁଟ୍ୟୁବର ହୋଇଥିଲେ ।

ରାୟନ କାଜି ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଖେଳନା ଏବଂ ଖେଳର ସମୀକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ସେ ୟୁଟ୍ୟୁବରୁ 29.5 ନିୟୁତ ଡଲାର ଯାହା 221 କୋଟି ରୋଜଗାର କରିସାରିଛି । ଅର୍ଥାତ ସେ କେବଳ ୟୁଟ୍ୟୁବରୁ ପ୍ରତିମାସ 18 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିସାରିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିଶୁ ୱାର୍ଲଡ଼ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ ଖେଳନା ଏବଂ ପୋଷାକରୁ ମଧ୍ୟ 200 ନିୟୁତ ରୋଜଗାର କରିଛି । ତାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚେନେଲ ସହିତ ରିୟାନ ପୋଷାକ ଏବଂ ଖେଳନା ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଡ଼ିଲ ଦସ୍ତଖତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ରିୟାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ଗୁଆନ । କିନ୍ତୁ ତାହାର ଅନଲାଇନ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକେ ତା ନାମ କାଜୀ ରଖିଦେଲେ । ରାୟନଙ୍କର ପରିବାର 9 ଟା ୟୁଟ୍ୟୁବ ଚେନେଲ ଚଳାଇଥାଆନ୍ତି । ଏହା ଭିତରେ ରାୟନ ୱାର୍ଲଡ଼ ନାମିତ ଚେନେଲଟି ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଏହି ଚେନେଲରେ 40 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏକ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସେ ଏକ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ନିକେଲୋଡନ ଟିଭି ଧାରାବାହିକ ପାଇଁ ଦସ୍ତଖତ କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ପିଲା ରାୟନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓରେ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ନିୟୁତ ଦର୍ଶନ ଯାଇଥାଏ ।

ରାୟନଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟ ଭିଡ଼ିଓଟିକୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 2 ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିସାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓଟି ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା 50 ଟି ଶ୍ରେ-ଷ୍ଠ ଭିଡ଼ିଓ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ତାନ ପାଇଛି ।

ରାୟନଙ୍କୁ ନିଜ ପରିବାରଠାରୁ ପୁରା ସମର୍ଥନ ମିଳିଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ନିଜକୁ ଶିଶୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାରେ ସ-କ୍ଷ-ମ ଅଟନ୍ତି । ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀମାନଙ୍କ ପରେ ଶିଶୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀମାନେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି

ସମସ୍ତ ଫୋଟୋ କ୍ରେଡିଟ : ରିୟାନ କାଜି ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *