ଆଉ ଦରକାର ପଡ଼ିବନି ବିଦ୍ୟୁତ, କାଗଜ ଖଣ୍ଡକୁ ଦବାଇବା ଦ୍ୱାରା ହେବ ଚାର୍ଜ

ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏପରି ଏକ ଉପକରଣ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାଗଜରେ ନିର୍ମିତ।ଏହାକୁ ଦବାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ହୁଏ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଉପକରଣ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ସମାପ୍ତ ହେବ। ଯେପରିକି ମୋବାଇଲ୍ ରିଚାର୍ଜ କରିବା, ଏହାର ଚାର୍ଜର ରିଚାର୍ଜ କରିବା, ଇୟରଫୋନ୍ ଚାର୍ଜ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାଗଜରୁ ନିର୍ମିତ ଏହି ମେସିନ୍ କିପରି କାମ କରେ?

ସାଧାରଣତଃ ଶୀତଦିନେ ଆପଣମାନଙ୍କ କେଶ ସ୍ୱେଟର ରେ ଅଟକିଯାଏ, କାହାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଦ୍ବାରା କରେଣ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବା, ବେଲୁନ୍ ଚୁଟିରେ ଲାଗିବା ଇତ୍ୟାଦି ହେଉଛି ଷ୍ଟାଟିକ ଉର୍ଜା ତାହା ହେଉଛି, ଏକ ପୃଷ୍ଠରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବା ନକାରାତ୍ମକ ଚାର୍ଜ ଯାହା ବିପରୀତ ଚାର୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ମାତ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରେ। ଏହି ହେଉଛି କାଗଜରେ ତିଆରି ମେସିନ୍।

ଏହି କାଗଜ ମେସିନକୁ ଏକ ଲେଜର ସହିତ କାଟି ଦିଆଯାଏ। ଏହାକୁ କଣ୍ଡକ୍ଟିଭ୍ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଆବୃତ କରାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଦବାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେଥିରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ।ଏହାକୁ ଟ୍ରାଇବୋଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଇଫେକ୍ଟ କୁହାଯାଏ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଦୁଇଟି ଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା ପୃଷ୍ଠଭୂମି ମଧ୍ୟରେ ଗତି କଲାବେଳେ ଏହା ଘଟେ।

ଟ୍ରାଇବୋଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଶକ୍ତି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି, ଇଂଜିନିୟରମାନେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ। ଜର୍ଜିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇଞ୍ଜିନିୟର ଜୋଙ୍ଗ ଲିନ୍ ୱଙ୍ଗ ଏକ ଟ୍ରାଇବୋଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଜେନେରେଟର ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବେ।ଯେପରିକି ପଲିମର ପୋଷାକରେ, ଟଚ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ, ସୋଡା ବୋତଲରେ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ବୋତଲରେ।

ଟ୍ରାଇବୋଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଜେନେରେଟର ଯଥା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯେପରି କାଗଜ ଯନ୍ତ୍ର ଯାହା ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ତାହା ହେଉଛି, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ କପଡା ପିନ୍ଧନ୍ତି, ଏକ ଟଚସ୍କ୍ରିନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ନିଜ ହାତରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଦବାନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଚାପ, ଘର୍ଷଣ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯଦି ଏକ ଘର ଟ୍ରିବୋଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଜେନେରେଟର ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ମିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଏହାର ଅଧା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉପଯୋଗ କରିବ।

ଜୋଙ୍ଗ ଲିନ ୱଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏହି ଛୋଟ ଜେନେରେଟର ଯଥା ଏହାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ମୁଁ କାଗଜ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲି କାରଣ ଏହା ମୋର ପିଲାଦିନର ଖେଳ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା। ଯାହାକୁ କିରିଗାମି କୁହାଯାଏ। ତାହା ହେଉଛି କାଗଜ କାଟି ଏକ ଡିଜାଇନ୍ କରିବା। କାଗଜ ଏକ ଶସ୍ତା ଦ୍ରବ୍ୟ। ଏହା ମଧ୍ୟ ବାୟୋ ଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍। ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ନିରାପଦ ଅଟେ।

ଜୋଙ୍ଗ ଲିନ ୱଙ୍ଗ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବାଲୁକା କଳାକୁ ଲେଜର ସହିତ ବର୍ଗ ଗ୍ରୋଭରେ କାଟିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସୁନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଣ୍ଡକ୍ଟିଭ୍ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ପତଳା ଚିତ୍ର ରହିଥିଲା ​।ଏଗୁଡିକ ଯୋଡିବା ପରେ ସେମାନେ ରୋମ୍ବି ପରି ଏକ ଆକୃତି ତିଆରି କଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହାକୁ ପାପୁଲିରେ, ପକେଟରେ, ପର୍ସରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରଖିପାରିବେ।ଯେତେବେଳେ ବି ଏହାକୁ ପୋତି ଦିଆଯିବ, ସେଥିରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଏହାକୁ କିଛି ମିନିଟ୍ ଦବାଇବା ପରେ, ୧ ଭୋଲ୍ଟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ।

ଏହି ଶକ୍ତିକୁ ବେତାର ରିମୋଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ କିମ୍ବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଛୋଟ ମେଡିକାଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଦ୍ଵାରା ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବହୃତ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ମିସିଗ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ମ୍ୟାକ୍ସ ସ୍କୋଟେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କିରିଗାମି ବ୍ୟବହାର କରି 3D ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣକୁ ସଂଗୃହିତ କରି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *