ବର୍ଷକ ଶିଶୁକୁ ପେଟରେ ବାନ୍ଧି ଅଟୋ ଚଳାନ୍ତି ମା, ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏହିପରି ଲଢୁଛି ତାରା…

ମହାପ୍ରବନ କବିଭର୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ନିରଲାଙ୍କର ଏକ କବିତା, ‘ସେହି ଭଙ୍ଗା ପଥର, ମୁଁ ଏହାକୁ ଆହ୍ଲାବାଦ ରାସ୍ତାରେ ଦେଖିଥିଲି, ସେହି ଭଙ୍ଗା ପଥର’। ଏହି କବିତାର ଅର୍ଥ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଛତିଶଗଡର ଅମ୍ବିକାପୁର ସହରରେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରତିଦିନ ଆସିଥାଏ। ତରା ପ୍ରଜାପତି ନାମକ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସାହସ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା। ଏହି ମହିଳା ନିଜର ଏକ ବର୍ଷର ପିଲାକୁ କୋଳର ପେଟ ଆଗରେ ବାନ୍ଧି ଏକ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଳାଉଛି। ମହିଳା ଦିବସରେ, ଏହିପରି କାହାଣୀ ଜୀବନ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଏହି ସହରରେ କାହାକୁ ତରା ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଏ, ତେବେ ସେ ସମାନ ଉତ୍ତର ଦେବେ ଯେ ସେ ଜଣେ ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା । ସେ ନିଜ ଶିଶୁକୁ କୋଳରେ ଧରି ସହରରେ ଅଟୋ ରିକ୍ସାରେ କାମ କରେ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ ସେ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ, ନିଜ ସନ୍ତାନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପାଣି ବୋତଲ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ସେଠାରେ ଏକ ଉପାୟ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସବୁକିଛି କରିପାରିବ।

ଅଭାବ ଜୀବନକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପରେ ତାରା ଏକ ଅଟୋରିକ୍ସା ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇଯାଇଛି। ତାରା ଦ୍ୱାଦଶ (କମ୍ଏର୍ସ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି, ସେ ଯେତେବେଳେ 10 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲା, ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ସେତେବେଳେ ଭଲ ନଥିଲା । କୌଣସି ସମୟରେ ବି ସ୍ୱାମୀ ଏକ ଅଟୋ ଚଳାଇବା କାମ କରୁଥିଲେ । ପରିବାରର ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ତାରା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ନିଜେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ହୋଇଗଲା।

ତାରା ପ୍ରଜାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ କେହି ନାହାଁନ୍ତି। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଅଟୋ ଚଳାଇବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୁଁ ଅଟୋ ଚଲାଇ ପାରିବି ଯାହା ଦ୍ବାରା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଓ ଘର ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚାଲିପରିବ। ମୁଁ ନିଜେ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ ନେଇଛି। ଛୋଟ ଛୋଟ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉ ନାହିଁ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆମର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଏବଂ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତା ମତ ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶ ଦୁନିଆ, ଜଣା ଅଜଣା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଇତ୍ୟାଦି ଖବର ଜାଣିବାକୁ ଆମର ଏହି ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *